Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kolejne spadki cen na globalnym rynku kawy
Średnia cena kawy na globalnym rynku spadła w październiku kolejny miesiąc z rzędu - tym razem o 4,3 proc. do 107,03 centów amerykańskich za funt (453,6 g). Jest to najniższy poziom cenowy od marca 2009 roku - podała International Coffee Organisation (ICO).

Jak podaje ICO, najistotniejszy spadek cen odnotowano w odmianie Robustas, które spadły o 4,3 proc. do 83,70 centów USA za funt. Ceny innych odmian kawy - kolumbijskiej milds, innej milds i brazylijskiej Naturals - spadły odpowiednio o 3,4 proc., 2,7 proc. i 2,7 proc.


Koniec sezonu kawowego 2012/13 (od października ub.r.) przyniósł całkowitą produkcję krajów eksportujących kawę na poziomie 145.200.000 toreb (po ok. 60 kg), o 9,8 proc. więcej niż w roku poprzednim. Organizacja szacuje, że obecny sezon będzie słabszy od minionego, co spowodowane jest m.in.: uszkodzeniami plantacji kawy w Ameryce Środkowej przez tzw. rdzę oraz słabe warunki pogodowe w takich krajach jak Brazylia i Wietnam (straty spowodowane przez huragan Nari).


Eksport ogółem we wrześniu 2013 r. wyniósł 7,8 mln toreb w porównaniu z 8,2 mln toreb miesiąc wcześniej.


Całkowity eksport roku kawowym 2012/13 był o 2,3 proc. wyższy rdr osiągając ilość 110,2 mln toreb. Najsilniejszy wzrost odnotowano w wysyłkach kolumbijskiej odmiany milds, które wzrosły o 21,2 proc. do 10,2 mln worków.


(Źródło: pm, portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij