Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Plony ziemniaków w UE wzrosną o ponad 4 proc.
Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej (MARS Bulletin Vol. 21 No. 10 (2013)) plony ziemniaków średnio w Unii Europejskiej (UE-28) w 2013 roku w stosunku do 2012 roku zwiększyć się mają o 4,1 proc. i wynieść 30,6 t/ha. Sytuacja ma być jednak dość zróżnicowana biorąc pod uwagę poszczególne kraje Wspólnoty - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Silny spadek plonowania nastąpi w krajach będących liderami na rynku pod względem produkcji tj. Niemczech, Polsce i Holandii, które w 2012 roku razem odpowiadały za blisko połowę zebranych ziemniaków w UE-27 (Dane FAOStat). Spadki plonów w tych krajach mają wynieść odpowiednio 6,9, 7,1 i 3,2 proc., mając odzwierciedlenie w zmniejszeniu zbiorów bulw ogółem. NEPG (North-Western European Potato Growers) pod koniec września br. prognozowało, że w Niemczech spadek produkcji sięgnąć może 14 proc., a w Holandii 3,5 proc. Ponadto spadek zbiorów ziemniaków w przeliczeniu na 1 ha uprawy w 2013 roku odnotują kraje takie jak Portugalia, Włochy czy też Litwa. 

W przypadku Polski dane GUS wskazują nie tylko na obniżkę plonowania (plon wynieść ma 214 dt/ha) ale również na spadek powierzchni nasadzeń. Krajowa produkcja ziemniaków w 2013 roku w konsekwencji wynieść może zaledwie 5,7 mln ton, co patrząc historycznie, oznaczałoby rekordowo niskie zbiory. 


Z drugiej strony,biorąc pod uwagę rynek europejski, wzrosnąć mają plony ziemniaków w krajach takich jak Francja, Wielka Brytania oraz Belgia. Przy znacznej skali wzrostów (w Wlk. Brytanii aż o 18,4 proc.) prawdopodobnie zrekompensuje to spadek produkcji w Holandii oraz Niemczech oraz przełoży się na 1,4 proc. wzrost zbiorów łącznie w tych pięciu krajach (NEPG). 

Sytuacja po stronie podażowej ma znaczący wpływ na kształtowanie się cen ziemniaków na rynkach europejsklich. W Polsce w wyniku spadku zbiorów, ceny bulw w drugiej połowie 2013 r. osiągnęły poziom zdecydowanie wyższy niż przed rokiem. Średnio w skupie do konsumpcji bezpośredniej w pierwszej połowie października br. (dane monitoringu cen MRiRW) kształtowały się na poziomie 0,83 zł/kg czyli ok 2,5-krotnie wyższym niż w październiku w roku poprzednim. 


Wzrost cen krajowych ziemniaków mimo znaczącej roli Polski pod względem produkcji, przy lokalnym charakterze rynku, nie przekłada się na ceny w pozostałych krajach Unii. Według danych Potato Council (Potato Weekly 21/10/2013), ceny ziemniaków na rynkach zachodnioeuropejskich w 2013 roku wykazywały odwrotną tendencję i zmniejszyły się w stosunku do tych w roku poprzednim. W Wielkiej Brytanii ceny w połowie października wynosiły 134 funty za tonę, tj. o ok. 30 proc. mniej niż przed rokiem. W Niemczech w analogicznym okresie zanotowano ok. 10 proc. spadki, we Francji natomiast blisko 25 proc.


(Źródło: www.Bank Gospodarki Żywnościowej/www.portalspozywczy.pl) 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij