Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
FAO: Światowa produkcja zbóż wzrośnie o 7,6 proc. rdr
Światowa produkcja zbóż w 2013 r. wzrośnie o 7,6 proc. rdr do rekordowego poziomu 2.489 mln ton - prognozuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). FAO obniżyła prognozę tegorocznej produkcji o 3 mln ton.

FAO w październikowym raporcie prognozuje, że światowa produkcja zbóż w sezonie 2013/14 wyniesie 2.489,1 mln ton wobec 2.311,7 mln ton w sezonie 2012/13. Dla pszenicy prognoza wynosi 704,6 mln ton, o 6,8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.


"Obecna prognoza światowej produkcji zbóż w 2013 r. na poziomie 2.489 mln ton jest nieznacznie niższa (o 3 mln ton) od prognozy wrześniowej, co wynika głównie ze słabszych perspektyw zbiorów pszenicy w Południowej Ameryce w związku z niesprzyjającą pogodą. Pomimo dostosowania, światowa produkcja zbóż wciąż byłaby wyższa od ubiegłorocznej o niemal 8 proc." - napisano w czwartkowej nocie.


"Ten znaczący wzrost wynika głównie ze spodziewanego 11-procentowego wzrostu produkcji zbóż gruboziarnistych, do ok. 1.288 mln ton. USA, główny producent kukurydzy, przyczyniłyby się do znacznej części tego przyrostu. Spodziewane są tam rekordowe zbiory kukurydzy na poziomie 348 mln ton, o 27 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy zbiory były mniejsze z powodu suszy" - dodano.


FAO prognozuje, że produkcja zbóż ogółem w Europie w 2013 r. będzie o 12,9 proc. wyższa niż w 2012 r., a produkcja pszenicy wzrośnie o 15,6 proc. Dla UE prognozowane dynamiki to odpowiednio 10,0 i 8,2 proc.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij