Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Eksport jabłek był rekordowy
Zgodnie z danymi Eurostatu, eksport polskich jabłek w sezonie 2012/2013 ukształtował się na rekordowym poziomie wynoszącym 1,2 mln ton. Co nie jest zaskoczeniem, aż 60 proc. tej wielkości trafiło na rynek rosyjski. Eksport do Federacji Rosyjskiej zanotował w relacji r/r wzrost o blisko 70 proc.

Więcej, o 155 proc., wyeksportowano również na rynki Unii Europejskiej - 210 tys. ton, co było najwyższym wolumenem w okresie ostatnich 4 sezonów.

 

Rekordowa ubiegłoroczna produkcja w kraju i mniejsza podaż jabłek w UE pozwoliły również na eksport jabłek do krajów, które do tej pory nie występowały na mapie polskiego handlu tymi owocami, bądź miały bardzo niewielki udział. Była to między innymi Hiszpania czy też Chorwacja. W sezonie 2012/2013 wyeksportowano tam odpowiednio 8 i 7,7 tys. ton jabłek podczas gdy rok wcześniej, według danych Eurostatu, była to wielkość zerowa. W eksporcie pojawiły się kraje spoza Europy takie jak Algieria oraz Egipt - odpowiednio 3,2 i 1,4 tys. ton. Co prawda wolumenowo jest to wciąż ułamek procenta, lecz poniekąd świadczyć może o możliwościach potencjalnego eksportu do tych krajów również w latach kolejnych.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij