Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spodziewany jest znaczny wzrost zużycia zbóż na cele przemysłowe
Według najnowszych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) wykorzystanie zbóż na cele przemysłowe w sezonie 2013/14 zanotuje największy wzrost od czterech lat. Ma ono wynieść blisko 320 mln t, czyli o 17 mln t więcej niż w sezonie 2012/13. Za wzrost będzie odpowiadało głównie większe prognozowane zużycie kukurydzy na produkcję etanolu w Stanach Zjednoczonych, a także do produkcji cukrów w Chinach - informuje Bank BGŻ.

Według MRZ w skali świata produkcja etanolu pochłonie w bieżącym sezonie 164,5 mln t zbóż, w tym etanolu wykorzystywanego jako składnik biopaliw 149,1 mln t. W stosunku do ubiegłego sezonu zużycie zboża do produkcji biopaliw wzrośnie znacznie, bo o 5,8 proc. (8,2 mln t). W największym stopniu będzie to rezultat zmian w Stanach Zjednoczonych, gdzie przewiduje się wzrost wykorzystania kukurydzy o 6,4 mln t do 124,5 mln t.


Jeśli chodzi o produkcję biopaliw ze zbóż to zdecydowanie przodują w niej Stany Zjednoczone, które przerabiają w ten sposób 120,3 mln t ziarna, czyli 85 proc. całego światowego zużycia (szacunki za sezon 2012/13). Druga w kolejności jest Unia Europejska, w której 9,3 mln t zbóż (5,1 mln t kukurydzy, 3,4 mln t pszenicy, 0,6 mln t żyta) znajduje zastosowanie w produkcji etanolu na biopaliwa. W Chinach przerobiono w tym samym czasie 5,4 mln t ziarna, a w Kanadzie 3,3 mln t, zaś w pozostałych regionach świata łącznie 2,6 mln t. Całkowite zużycie wyniosło więc 140,9 mln t ziarna, z czego 131,7 mln t stanowiła kukurydza, a 5,5 mln t pszenica.


Zużycie zbóż do produkcji skrobi i cukrów pochodnych w bieżącym sezonie prognozowane jest na 118,7 mln t, wobec 110,9 mln t w minionym sezonie, co oznacza wzrost o 7,0 proc. Jest to w rezultat szybko rosnącej produkcji skrobi i cukrów pochodzenia zbożowego na potrzeby przemysłu spożywczego w Chinach. Na ten cen zużyte zostanie w bieżącym sezonie aż 50 mln t zbóż, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym sezonie. Państwo Środka odpowiadać będzie tym samym za 42 proc. światowego zużycia zbóż na ten cel.


(Źródło: Bank BGZ/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij