Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Produkcja surowców oleistych może wzrosnąć o niemal 5 proc.
W sezonie 2013/14 globalna produkcja 7 podstawowych surowców oleistych powinna wzrosnąć o 4,8 proc., tj. 22 mln ton, do 478,4 mln ton wobec 456,4 mln ton sezon wcześniej oraz 433,7 mln ton dwa sezony wcześniej - informuje FAMMU/FAPA.

Prognozy zwiększono wobec poprzedniego miesiąca o 1,7 mln ton dzięki poprawie prognoz dla słonecznika (o 1,5 mln ton) i dla rzepaku (o 1,3 mln ton) do rekordowego poziomu odpowiednio 40,2 mln ton oraz 64,8 mln ton.


Poprawiły się również prognozy dla bawełny - o 0,5 mln ton do 43 mln ton, jakkolwiek są najniższe od 4 lat. Z drugiej strony przez około miesiąc zredukowano prognozy zbiorów soi o 1,7 mln ton do 282,5 mln ton na skutek pogorszenia perspektyw dla soi w USA oraz Kanadzie przy poprawie prognoz dla Indii.


W sezonie 2013/14 podaż 7 oleistych powinna wzrosnąć o 28 mln ton do około 552 mln ton (październik/wrzesień) po dwóch latach niedoborów. Wzrost podaży znajduje odzwierciedlenie w cenach ostatnich miesięcy.


Ceny rzepaku i słonecznika obniżyły się do poziomu najniższego od 3 lat. W najbliższych tygodniach języczkiem uwagi będzie pogoda w Ameryce Północnej, ponieważ zdecyduje o poziomie zbiorów soi w USA oraz rzepaku w Kanadzie, a ostatnio ceny soi i Canoli wzrosły, a w USA wzrastało ryzyko suszy.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij