Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Na rynkach światowych stabilne ceny przetworów mleczarskich
Najnowsze dane publikowane przez USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują na stabilizację sytuacji na światowym rynku mleka. Na przełomie lipca i sierpnia br. w portach Oceanii ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) jak i mleka pełnego (PMP) utrzymały się na poziomie z pierwszej połowy lipca br., tj. odpowiednio 4200-4900 USD/t i 4450-5375 USD/t. Oznacza to, że OMP jest o ponad 62 proc. droższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaś PMP o 73 proc. - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Stabilna jest także sytuacja na rynku masła, gdzie w analizowanym okresie ceny kształtowały się na poziomie 3700-4600 USD/t, czyli zbliżonym do notowanego w I połowie ubiegłego miesiąca i o 48 proc. wyższym w relacji rocznej.


Zarówno w Nowej Zelandii jak i Australii produkcja przetworów mleczarskich jest teraz niewielka ze względów sezonowych. Sama produkcja mleka jest też niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według Dairy Australia w czerwcu w Australii spadek wyniósł prawie 7 proc. w relacji rocznej, zaś w lipcu 3 proc.


Niemniej, w obu krajach perspektywy na bieżący sezon (który rozpoczął się w lipcu w przypadku Australii i w czerwcu w Nowej Zelandii) są dość korzystne. Dość wysokie ceny skupu mleka zachęcają rolników do zwiększania produkcji, czemu sprzyjać będą też dobre warunki na pastwiskach.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij