Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ukraina wzmacnia pozycję na światowym rynku zbóż
W tym roku Ukraina zbierze rekordową ilość zboża - około 60 mln ton, z czego połowę przeznaczy na eksport - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Sergiej Arbuzow. Wcześniejsza prognoza zakładała, że w 2013 r. ukraińscy rolnicy zbiorą około 54 mln ton zboża.

Sergiej Arbuzow zaznacza, że korekta prognozy była możliwa dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym. Dobra pogoda wpłynęła na wzrost urodzajności zbóż o jedną trzecią w porównaniu do ub.r., kiedy to zebrano 46 mln ton. Obecna prognoza jest większa od średniej zbiorów z ostatnich pięciu lat. W południowych regionach kraju żniwa praktycznie dobiegły końca. Szacuje się, że do tej pory na ukraińskich polach zostało zboża zebrano z 80 proc. pól.

 

Według relacji ukraińskiego wicepremiera w sezonie 2012-2013 Ukraina eksportowała 23 mln ton zbóż. Jednym z kierunków zagranicznej sprzedaży są Chiny. Państwowa Spożywczo-Zbożowa Korporacja Ukrainy podała, że Ukraina znalazła się wśród największych światowych dostawców na rynku spożywczym. Pierwsza tegoroczna dostawa zbóż do Chin wyniosła 75 tys. ton. Kolejne 25 tys. ton planuje się skierować do krajów śródziemnomorskich. Prezes korporacji Igor Jakubowicz powiedział, że Chiny będą mogły kupować zboże już z nowych zbiorów. "Rozpoczniemy eksport nowego zboża, jak tylko pojawi się na rynku. Pszenica ma się pojawić na przełomie miesięcy lipiec-sierpień, nieco później kukurydza" - określił Jakubowicz. Rok temu Państwowa Spożywczo-Zbożowa Korporacja Ukrainy dostarczyła na chiński rynek 250 tys. ton zbóż.

 

Ukraiński serwis Delo podaje, że w sezonie 2013-2014 Chiny mogą dwukrotnie zwiększyć import zboża - do 8,5 mln ton. Będzie to największy wynik od sezonu 1995-1996. Wśród eksporterów do tego kraju jest też Australia. Chiński import australijskiego zboża może wzrosnąć o 67 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Wzrost zapotrzebowania ze strony Chin może pochłonąć dużą część oferty amerykańskiej giełdy towarowej w Chicago. Graydon Chong, analityk rynku zbóż z Radobank International cytowany przez portal Delo zwraca uwagę na to, że w tym roku Chiny wykażą duży popyt na zboże wysokiej jakości.

 

Z tej sytuacji mogą skorzystać ukraińscy rolnicy. Przy wzroście cen zboża na rynkach zagranicznych będą oni mogli je oferować na bardziej korzystnych dla siebie warunkach.

 

Eksperci ukraińskiej agencji branżowej APK-Inform uważają, że wyniki eksportowe krajowych producentów zboża mogłyby być jeszcze lepsze. Mówią, że obecna średnia urodzajności pszenicy, jęczmienia i kukurydzy jest dwukrotnie mniejsza w porównaniu do krajów unijnych. APK-Inform zaznacza, że główny problem ukraińskiego rolnictwa jest brak odpowiedniego nawodnienia w województwach południowych i brak nowych technologii rolniczych.

 

(Źródło: PAP/www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij