Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W bieżącym sezonie eksport pszenicy z UE ma ponownie wzrosnąć
Francja pozostaje zdecydowanie największym eksporterem tego zboża poza Unię. Bardzo duże znaczenie mają również Niemcy oraz w coraz większym stopniu kraje wschodniej części UE - informują analitycy BGŻ.

Według najnowszego raportu ''Strategie grains'' eksport pszenicy z UE-28 w sezonie 2013/14 ma wynieść prawie 22,3 mln t. To o 14% więcej niż szacowany na 19,5 mln t eksport w poprzednim sezonie, i aż o 68% więcej niż 13,3 mln t w sezonie 2011/12.

Od lat dominującym eksporterem pszenicy poza UE jest Francja. W minionym sezonie sprzedała ona poza UE 10 mln t tego rodzaju zboża, czyli odpowiadała za ponad połowę całego unijnego eksportu. Według prognoz podobnie będzie w bieżącym sezonie, gdyż Francja ma zwiększyć eksport do 11,6 mln t.

Drugim najważniejszym krajem pod względem eksportu pszenicy poza UE są Niemcy. Wolumen eksportu jest jednak znacznie niższy niż w przypadku lidera i w minionym sezonie wyniósł 3,3 mln t, co dawało 17-procentowy udział w całym unijnym eksporcie. Analitycy prognozują, że w bieżącym sezonie ilość ta wzrośnie do 4,9 mln t, a udział do 22%.

Co interesujące, stosunkowo duży udział w unijnym eksporcie mają kraje wschodniej części UE. Kraje, które wstąpiły do UE w 2004, 2007 i 2013 r. (oprócz Cypru i Malty), w sezonie 2012/13 wyeksportowały poza Unię wg szacunków nawet 6 mln t pszenicy. Czyli odpowiadały prawie za jedną trzecią całego eksportu unijnego i wyeksportowały znacznie więcej niż Niemcy. To był jednak wyjątkowy sezon. Zbiory w niektórych z tych krajów były bardzo dobre, podczas gdy w reszcie Europy i generalnie na świecie były niskie.

Wśród krajów wschodniej UE największy eksport pszenicy poza UE zanotowała w ubiegłym sezonie Rumunia - 1,9 mln t. Następna w kolejności była stosunkowo niewielka Litwa, której eksport wyniósł blisko 1,7 mln t. Duży eksport zanotowały również Łotwa i Bułgaria - łącznie 1,7 mln t. Według analityków eksport pszenicy z Polski poza UE wyniósł ponad 0,4 mln t.

Według ''Strategie grains'' w bieżącym sezonie nasz region sprzeda poza UE nieco mniej pszenicy. Obecne prognozy mówią o 5,6 mln t, czyli o 7% mniej niż w poprzednim sezonie. Mimo spodziewanego spadku w eksporcie, i tak będzie on znacznie większy niż przeciętnie w kilku poprzednich sezonach. Mniejszy eksport spodziewany jest szczególnie w przypadku Litwy, Polski, Bułgarii i Łotwy. Natomiast większy w przypadku Węgier i Rumunii, które to kraje w ubiegłym sezonie borykały się ze skutkami dotkliwej suszy.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij