Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Cukier tanieje na świecie ale nie w Polsce
W połowie lipca 2013 roku cukier na giełdach w Nowym Jorku i Londynie był odpowiednio 26 i 30 proc. tańszy niż przed rokiem - wynika z danych Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (Fammu/FAPA). Ceny cukru są dziś najniższe od trzech lat i mogą nadal spadać - czytamy w Rzeczpospolitej.

W ostatnich miesiącach cukier nieznacznie staniał w UE, ale do poziomów światowych nadal mu daleko. Według ostatnich dostępnych danych w kwietniu 2013 r. cukrownie sprzedawały go średnio za ponad 730 euro za tonę.

Jak informuje Rzeczpospolita reforma unijnego rynku cukru, która weszła w życie w sezonie 2009/2010, przełożyła się na ograniczenie jego produkcji oraz importu. Polska w ramach przyznanych kwot może wytworzyć tylko ok. 1,4 mln ton cukru rocznie, czyli o 200 tys. ton mniej niż potrzebuje.

Na giełdach światowych cukier jest średnio o ok. 25 proc. tańszy niż rok temu, a w Polsce staniał w tym czasie o 10 proc. Zdaniem ekspertów zniesienie kwot na pewno przyczyniłoby się do zmiany tej sytuacji, pomogłoby głównie producentom wyrobów opartych na cukrze. Komisja Europejska zaproponowała zniesienie limitów w UE od 2015 r. Ostatecznie stanęło na 2017 r.

(Rzeczpospolita.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij