Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prognozy zbiorów zbóż w UE znów wyższe
Pszenicy może zostać zebrane o 6,3 proc., a kukurydzy o 15,1 proc. więcej niż w ubiegłym sezonie. W czwartek 18 lipca ukazał się kolejny raport „Strategie grains". Autorzy analizy po raz kolejny podnieśli prognozy produkcji zbóż w UE-28 w sezonie 2013/14. Obecnie oczekuje się, że wyniesie ona 297,9 mln t. To o 3,5 mln t więcej niż prognozowano w czerwcowym raporcie i o 5,3 mln t więcej niż w majowym. Taka produkcja byłaby jednocześnie o 20 mln t (7,2 proc.) większa niż w sezonie 2012/13 - informują analitycy BGŻ.

W odniesieniu do pszenicy, francuscy eksperci na dzień dzisiejszy oczekują produkcji na poziomie 133,4 mln t. Jest to wielkość o 6,3% (7,9 mln t) większa niż w poprzednim sezonie, kiedy wg szacunków zebrano 125,5 mln t. Większa produkcja wynika zarówno ze zwiększenia areału (o 1,0%) jak i oczekiwanych przeciętnych plonów (o 5,3%).

Największy bezwzględny wzrost produkcji pszenicy szacowany jest dla Hiszpanii (o 2,1 mln t), która w zeszłym roku zmagała się ze skutkami suszy, a w bieżącym roku cieszyła się wyjątkowo sprzyjającymi warunkami do wzrostu zbóż. Duży wzrost produkcji oczekiwany jest również w Rumunii i w Niemczech. W przypadku Polski prognozuje się, że produkcja będzie o blisko 0,6 mln t większa. Również Czesi, Węgrzy i Słowacy mogą liczyć na udane zbiory zbóż, które łączenie w tych trzech krajach będą o 2,1 mln t wyższe.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to największy poziom zbiorów pszenicy od sezonu 2008/09, kiedy produkcja wyniosła 140,8 mln t. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w sezon 2013/14 unijny sektor wszedł z najniższymi zapasami pszenicy od sezonu 2007/08. Gdyby założyć, że zapasy na koniec sezonu mają urosnąć do przeciętnego poziomu z poprzednich pięciu sezonów, wówczas około 2,5 z 7,5 mln t zwiększonej produkcji powinno być przeznaczone na odbudowę zapasów.


W odniesieniu do produkcji ziarna kukurydzy, oczekuje się, że wyniesie ona 65,9 mln t, czyli o 15,1% więcej niż w sezonie 2012/13, kiedy wyniosła zaledwie 57,3 mln t. Większa produkcja wynikać będzie ze znacznie lepszego plonowania (+15,6%), gdyż areał uprawy będzie nawet nieznacznie niższy niż przed rokiem.


Największy bezwzględny przyrost produkcji oczekiwany jest w przypadku Rumunii (+3,4 mln t) i Węgier (+3,2 mln t), które to kraje w bieżącym sezonie uplasują się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji (po Francji) pod względem produkcji ziarna kukurydzy.


Jeśli powyższe prognozy sprawdzą się, uzyskany poziom produkcji będzie największy od sezonu 2004/05. Jednak podobnie jak w przypadku pszenicy, zapasy kukurydzy są również na bardzo niskim poziomie, najniższym od sezonu 2003/04 i część zwiększonej produkcji prawdopodobnie zostanie przeznaczona na odbudowę zapasów.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij