Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stabilizacja cen OMP w UE
Na przełomie marca i kwietnia ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) na rynku światowym, w tym także w Unii Europejskiej zwyżkowały bardzo dynamicznie. Sytuacja była związana z największą od 30 lat suszą, jaka miała miejsce w Nowej Zelandii na początku bieżącego roku - informuje FAMMU/FAPA.

Obecnie ceny przetworów mlecznych, w tym OMP ustabilizowały się, niewątpliwie ma na to wpływ m.in. sezonowy wzrost produkcji mleka w UE w związku z obserwowanymi w tym regionie sprzyjającymi warunkami pogodowymi do produkcji mleka. Dnia 16 czerwca bieżącego roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 83,5% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o ok. 7% niższy niż ceny światowe. Jednak na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE pomimo notowanych w ostatnich tygodniach zwyżek, ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie niższym niż średnia UE o 6,42% (wynosząc na koniec maja w przeliczeniu 2,92 EUR/kg).


Dnia 16 czerwca 2013 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 3,12 EUR/kg i była o 0,22% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 47,78% wyższym niż w tym samym okresie 2012 r.). Podobne ceny OMP zaobserwowano na rynkach głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. W połowie szóstego miesiąca 2013 r. utrzymywały się one na poziomie odpowiednio 3,18 EUR/kg i 3,10 EUR/kg, co w przypadku Niemiec było 0,47% zniżką w skali miesięcznej, a jeśli chodzi o Holandię to odnotowano tam 0,65% wzrostu. W analizowanym okresie na rynku polskim ceny OMP osiągnęły pułap 2,98 EUR/kg, czyli o ok. 49,75% wyższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano 1,11% zwyżki) i były o 4,36% niższe od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 50,24% z 8,48 PLN/kg do 12,74 PLN/kg.


Na rynkach UE w ostatnich tygodniach ustabilizowały się także ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Zarówno w Holandii, Niemczech, jak i średnio w całej UE w okresie od kwietnia do połowy czerwca notowania proszku pełnotłustego wykazywały niewielkie wahania. W połowie ubiegłego miesiąca średnio w całej UE ceny PMP osiągnęły poziom 3,61 EUR/kg. Stawki te były o 43,1% wyższe od cen z analogicznego okresu 2012 r. i zaledwie o 2,27% niższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 3,69 EUR/kg (+0,41% w skali miesięcznej), a w Holandii 3,67 EUR/kg (-1,61%). W Polsce odnotowano natomiast delikatne zwyżki cen PMP i na dzień 16 czerwca 2013 roku utrzymywały się ona na poziomie 3,28 EUR/kg (+4,49% w skali miesięcznej)


Pomimo wysokich cen OMP, jakie utrzymują się w UE w bieżącym roku, w pierwszym kwartale 2013 r. przetwórnie znacznie zmniejszyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2013 roku we Wspólnocie wyprodukowano o 9,5% mniej tego proszku niż w analogicznym okresie 2012 r. Warto również przypomnieć, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku są obecnie niższe od cen proszku eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe, przez co unijne OMP może stawać się coraz bardziej konkurencyjne. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r. kiedy ceny OMP w UE były bardzo zbliżone do cen światowych poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 34,7% mniej tego proszku niż przed rokiem.


(Źródło:  FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij