Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rynkowe ceny kawy najniższe od 4 lat, a w kawiarniach brak zmian
12 lat temu w Brazylii kawy było tak dużo, że próbowano nią utwardzać drogi. Teraz plantatorom przypomniały się tamte obrazki. To nie znaczy jednak, że kawy będzie się można taniej napić w modnym lokalu - pisze "Gazeta Wyborcza".

1,20 dolara za funt kawy, czyli 3,81 zł za 0,45 kg to najniższa cena hurtowa od czterech lat. Przyczyny? Gdy w 2011 roku ceny kawy mocno skoczyły w górę, rozochoceni producenci zaczęli inwestować w nowy sprzęt, używać bardziej wydajnych sadzonek i dodawać sztucznych nawozów. Szybko jednak przejechali się na własnej zachłanności. W efekcie otrzymali nie dość, że nadwyżkę ziaren, to słabej jakości. A gdy towaru za dużo, ceny lecą w dół.

Szef zespołu analiz rolniczych w Société Générale Chris Narayanan zapewnia jednak, że to tylko chwilowe przesilenie. - Należy spodziewać się odbicia w cenach w drugiej połowie 2013 roku - mówi Narayanan.

I dodaje, że według jego przewidywań za jednego funta (0,45 kg) kawy arabica pod koniec roku będzie trzeba zapłacić 1,57 dol. (4,99 zł).


Dołujące ceny na światowym rynku nie oznaczają, że napijemy się tańszej kawy w modnym lokalu w centrum miasta. Cena surowca to najmniejszy składnik ceny kawy. W pojedynczym espresso koszt samej kawy to 0,80-2,4 zł, w zależności od jej jakości oraz ilości, jaką dana kawiarnia stosuje do tego rodzaju czarnego napoju. Reszta to horrendalnie wysokie w Polsce czynsze plus koszty pensji pracowników, prąd itd.


(Źródło: Gazeta Wyborcza)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij