Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce
Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 roku do 1,0 proc. z 1,6 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z czerwcowego raportu regionalnego BŚ, opublikowanego w czwartek. Na 2014 rok prognozowane jest odbicie tempa wzrostu PKB do 2,0 proc

"Przyczyny spowolnienia w 2013 r. są cykliczne, a nie strukturalne. Na spowolnienie składają się czynniki zewnętrzne, czyli głównie sytuacja w strefie euro, ale także nasze, krajowe, w szczególności spadek inwestycji i konsumpcji" - powiedziała podczas prezentacji raportu ekonomistka polskiego oddziału Banku Światowego Ewa Korczyc. 


"Sytuacji nie poprawia też obraz rynku pracy, gdzie naszym zdaniem sytuacja będzie trudna do połowy 2014 r." - dodała.


"W drugiej połowie roku spodziewamy się poprawy konsumpcji, m.in. w skutek obniżek stóp procentowych. Ponadto przyspieszenie gospodarki od II połowy 2013 r. i 2014 r. wiążemy z poprawą sytuacji w strefie euro" - powiedziała Korczyc.


Bank Światowy spodziewa się utrzymania luźnej polityki pieniężnej w regionie.


"W przypadku Polski, o ile przestrzeń wsparcia gospodarki po stronie fiskalnej jest niewielka, to jest pewna przestrzeń po stronie polityki pieniężnej. Nie sądzę, by dalsze obniżki groziły odpływem kapitału" - zaznaczyła.


W czwartek Bank Światowy przedstawił czerwcową edycję EU11 Regular Economic Report, poświęconego 10 nowym członkom UE i Chorwacji. Raport publikowany jest dwa razy w roku.


Dla regionu UE-11 bank prognozuje przyspieszenie wzrostu PKB z 0,8 proc. w 2013 r. do 2,0 proc. w 2014 r.


"Główne ryzyka z naszymi prognozami dla regionu są związane z sytuacją w strefie euro. Jeśli tam recesja będzie się przedłużać, to zaszkodzi wzrostowi w regionie CE-11. Mamy jednak nadzieję, że ryzyka się nie zmaterializują" - powiedziała podczas prezentacji raportu starsza ekonomistka BŚ Gallina Vincelette.


Bank Światowy prognozuje, że PKB Bułgarii w tym roku wzrośnie o 1,2 proc., a w 2014 roku o 2,1 proc.; w Chorwacji PKB będzie w tym roku ujemny i wyniesie 0,4 proc, zaś w 2014 r,. wzrośnie o 1,5 proc.; czeska gospodarka w tym roku spadnie o 0,4 proc., a 2014 wzrośnie o 1,6 proc. Dla Estonii BŚ zakłada tegoroczny wzrost na poziomie 3,0 proc., a przyszłoroczny 4,0 proc.; na Łotwie wzrost wyniesie w br. 3,6 proc., a w przyszłym roku 4,1 proc.; na Litwie wzrost wyniesie odpowiednio 3,0 i 3,5 proc., na Węgrzech 0,3 proc. i 1,5 proc., w Rumunii 1,7 proc. oraz 2,2 proc., natomiast na Słowacji 0,7 proc. i 2,0 proc. Analitycy Banku przewidują, że PKB Słowenii spadnie w tym roku o 2,3 proc., a w 2014 o 0,1 proc.


(Źródło:13.06.2013 r.).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij