Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
USA: Władze chcą zablokować import cukru poprzez system dopłat
Amerykańskie władze planują wprowadzenie mechanizmu, który ma polegać na subsydiach dla zagranicznych dostawców cukru na amerykański rynek w ramach kwot importowych - informuje FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.

Pieniądze byłyby wypłacane za to, że cukier nie trafi do USA i zostanie sprzedany na światowym rynku. USA w ramach WTO otwiera co roku kontyngent importowy na około 1 mln ton.


Obecnie jednak krajowa produkcja jest bardzo wysoka i ceny cukru w USA spadają. Żeby zapewnić amerykańskim plantatorom i producentom odpowiedni zarobek, władze chcą zablokować import. Właśnie w tym celu chcą za pomocą dopłat zachęcić dostawców w ramach kwot importowych do sprzedania cukru na światowym rynku. Władze pokryłyby różnicę w poziomie między fizyczną sprzedaż poza USA a aktualną ceną w USA, żeby zrekompensować stratę.


Wcześniej rozważane było także użycie mechanizmu pozwalającego w obliczu spadku cen na skupienie cukru z rynku i przerobienie go na bioetanol (tak zwana elastyczność surowcowa). Od 2008 roku, kiedy wprowadzono ten instrument, nie był on jeszcze ani razu użyty - także w 2013 roku, mimo iż mówiło się, że władze skupią 400-500 tys. ton na paliwo.


(Źródło: FAPA/FAMMU na podstawie Reuters)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij