Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rozmowy o wolnym handlu między UE a Kanadą blokuje problem pochodzenia zwierząt
Rozmowy dotyczące umowy o wolnym handlu między krajami UE a Kanadą dotarły do końcowego etapu, ale pojawił się problem, który może je na jakiś czas zablokować.

Chodzi o pochodzenie zwierząt. Kraje Wspólnoty nie chcą się bowiem zgodzić na preferencyjny dostęp do swojego rynku dla mięsa, które zostało przetworzone w Kandzie, a de facto pochodzi od zwierząt przywiezionych ze Stanów Zjednoczonych. Kanadyjczycy chcą, aby mięso pochodzące od zwierząt przywiezionych z USA było opisywane, jako produkt kanadyjski. Jest powszechną praktyką, że amerykański żywiec transportuje się przez granicę, gdyż w ten sposób producenci i większe firmy mogą swobodniej reagować na zmiany kosztów pasz i cen zwierząt. Na ten proceder nie chce się zgodzić Unia, ponieważ uważa, że w ten sposób amerykańska produkcja może znaleźć alternatywny dostęp do rynku Wspólnoty. Wydaje się, że gdyby doszło do zawarcia porozumienia w sprawie wolnego handlu między USA a UE, problem przestałby istnieć. Niestety rozmowy USA-UE są przynajmniej o cztery lata zapóźnione w stosunku do rozmów o wolnym handlu między Wspólnotą a Kanadą.

 

Zapewne w czasie tych rozmów pojawi się także problem pochodzenia zwierząt. Obecnie Unia korzysta z pięciu umów o wolnym handlu, cztery inne zakończono i czekają na wejście w życie, siedem jest negocjowanych, a cztery pozostałe czekają na rozpoczęcie rozmów. Jak podkreśla Komisja Europejska Unia dąży do zawarcia jak największej liczby umów o wolnym handlu, aby rozbudzić w ten sposób wspólnotowy handel, a przez to również gospodarkę.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: thecattlesite.com z dn. 15.04.13


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij