Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unia wyeksportowała o 8 proc. więcej zbóż
Według danych zawartych w ostatnim raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) w okresie od lipca do listopada 2012 r. eksport pszenicy z UE-27 wyniósł łącznie 8,25 mln t wobec 7,64 mln t w tym samym okresie rok wcześniej. Oznacza to wzrost prawie o 8 proc. - informuje Bank BGŻ.

Wzrost eksportu był wygenerowany prawie w całości przez zwiększone wysyłki pszenicy do Iranu. Podczas gdy w analizowanych miesiącach w 2011 r. eksport był zbliżony do zera, w 2012 r. wyniósł 1,43 mln t. Tym samym Iran awansował na drugie miejsce wśród odbiorców pszenicy z UE-27. Co więcej, jednocześnie zwiększył się eksport do tego kraju z Australii (+0,51 mln t) i z Rosji (+0,60 mln t).

Pierwszym odbiorcą unijnej pszenicy pozostaje Algieria, która zakupiła w analizowanym okresie 2,26 mln t ziarna. Jest to jednak znacznie mniej (-14 proc.) niż w tym samym okresie w 2011 r., kiedy sprzedaż wyniosła 2,63 mln t.

Duży spadek zanotowano również w przypadku Maroka. Eksport w pięciu pierwszych miesiącach sezonu 2012/13 wyniósł 0,43 mln t wobec 0,72 mln t rok wcześniej. Miejsce unijnych dostawców zajęli eksporterzy z Ukrainy (+0,56 mln t), Kanady (+0,37 mln t) i Rosji (+0,11 mln t).

Kolejnym ważnym partnerem handlowym jest Egipt, do którego sprzedano 0,39 mln t pszenicy wobec 0,32 mln t rok wcześniej. Znacznie większe ilości w tym samym czasie sprzedały Rosja (2,00 mln t) oraz Ukraina (1,37 mln t).

MRZ prognozuje, że w całym sezonie 2012/13 unijny eksport pszenicy wyniesie 20,4 mln t. W takim przypadku dotychczasowy eksport stanowi 40 proc. prognozowanej wielkości. To mniej niż zazwyczaj w pierwszych pięciu miesiącach sezonu. Może to oznaczać, że albo prognoza eksportu MRZ jest zbyt wysoka, albo wysyłki w kolejnych miesiącach przyśpieszą.


(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij