Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
3 tys. kontroli jakości żywności w Zachodniopomorskiem
Ponad 3 tys. kontroli jakości żywności przeprowadziła w ub.r. Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych w Szczecinie. Większość z 800 tys. zł kar, które nałożyła Inspekcja, dotyczyła niezgodnych z prawdą informacji na opakowaniach.

Inspekcja sprawdza, czy producenci żywności zachowują odpowiednią jej jakość - chodzi m.in. o wyroby piekarnicze, przetwory zbożowe, mięsne i rybne, ale również napoje bezalkoholowe, a także piwo czy wino. Kontroluje również owoce i warzywa na każdym etapie obrotu - wynika z informacji służb prasowych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

 

Kontrola dotyczy wyglądu produktu, jego składu i tego, czy informacja na ten temat jest zgodna z prawdą, informacji o składnikach alergennych. Podczas kontroli pobierane są próbki do badań laboratoryjnych oraz sprawdzane jest oznakowanie produktu.

 

"Na początku stycznia nasza kontrola w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego wykazała, że w kiełbasie, opisanej jako podwawelska wędzona, znajdowało się mięso drobiowe, skrobia i soja, których producent nie podał w składzie produktu" - poinformował Andrzej Romaniuk, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych. "Zafałszowanie dotyczyło partii 200 kg kiełbasy. Ponieważ był to kolejny artykuł zafałszowany przez tego producenta, nałożyliśmy na niego karę w wysokości 80 tys. zł" - dodał Romaniuk.

 

Inspekcja bada produkty pochodzące od polskich producentów oraz importowane. Kontrole towarów sprowadzanych do kraju odbywają się m.in. w portach: w Szczecinie i Świnoujściu. W 2012 r. najczęściej kontrolowane były ryby mrożone pochodzące z m.in. Chin, Chile, Wietnamu, Rosji, Tanzanii i Nowej Zelandii. Inspekcja kontrolowała też m.in. wina z Argentyny, przetwory owocowe z Turcji, kawę z Laosu, żyto z Rosji, hibiskus z Nigerii czy czosnek z Chin.

 

Oprócz kar finansowych, Inspekcja wydaje także decyzje nakazujące znakowanie lub zakazujące wprowadzania produktu do obrotu.

 

Źródło: portalspożywczy


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij