Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny skupu mleka w UE rosną
Od początku bieżącego roku obserwowana była zniżkowa tendencja przeciętnych cen skupu mleka oferowanych przez największe unijne firmy mleczarskie. Trend ten został przerwany w czerwcu, kiedy to odnotowano 2,3 proc. wzrost w skali miesięcznej - informuje FAMMU/FAPA.

Na skutek rosnących cen przetworów mlecznych oraz przewidywanej niższej niż zakładano podaży w skali światowej, od tego momentu utrzymuje się zwyżkowa tendencja cen skupu mleka.

Na podstawie wyników analizy cen zgłoszonych przez 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych obliczono, że średnia cena skupu mleka w UE wynosiła w dziewiątym miesiącu bieżącego roku 33,3 EUR/100 kg. Wrześniowe ceny skupu utrzymywały się jednak na poziomie o 8% niższym niż w analogicznym okresie bardzo dobrego pod tym względem 2011 roku. We wrześniu 2012 roku odnotowano także 2,7% zniżkę (w skali miesięcznej) stawki płaconej rolnikom za mleko przez Fonterrę w Nowej Zelandii i osiągając poziom 26,91 EUR/100 kg była ona o 6,39 EUR/100 kg niższa od przeciętnej ceny skupu oferowanej przez przedsiębiorstwa z UE. Niewiele więcej za mleko otrzymywali producenci z Polski, gdzie ceny skupu osiągając pułap 28,13 EUR/100 kg odnotowały niespełna 0,2% zniżkę w skali miesięcznej. Były one jednak o 1% wyższe niż w analogicznym okresie 2011 r.

Na rynku Unii Europejskiej w dziewiątym miesiącu bieżącego roku najdrożej za mleko płacili Finowie. Rolnicy sprzedający mleko do mleczarni Hämeenlinnan Osuusmeijeri otrzymywali za surowiec 43,23 EUR/100 kg (dokładnie tyle samo ile przed miesiącem). Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się włoskie przedsiębiorstwo mleczarskie Granarolo, gdzie podobnie jak przed miesiącem za surowiec płacono 40,24 EUR za 100 kg. Autorami największych zwyżek cen skupu spośród obserwowanych przedsiębiorstw są niemieckie mleczarnie koncernu DMK (Nordmilch i Humana). Odnotowano tam odpowiednio 7% i 7,1% wzrost (do 30,21 EUR/100 kg i 30,06 EUR/100 kg). Niewiele niższą zwyżkę odnotowano także w irlandzkim przedsiębiorstwie Kerry (+6,6% do 31 EUR/100 kg). Spośród wszystkich 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych biorących udział w zestawieniu LTO Nederland, 6 przetwórni obniżyło stawki. Największą zniżkę odnotowały mleczarnie francuskie: Sodiaal (-2,4%), Bongrain CLE i Danone (-2,3%) oraz Lactalis i za surowe mleko płacono tam odpowiednio 34,69 EUR/100 kg 33,82 EUR/100 kg, 34,23 EUR/100 kg i 32,84 EUR/100 kg.

Spośród wszystkich unijnych przedsiębiorstw sektora mleczarskiego objętych badaniem, tylko w brytyjskich mleczarniach Dairy Crest (Davidstow) i First Milki ceny skupu mleka były w dziewiątym miesiącu bieżącego roku na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie roku 2011. W skali roku odnotowano tam odpowiednio 9% i 8% zwyżki. W ujęciu tym ceny najbardziej obniżyły przetwórnie niemieckie: Alois Müller oraz wspomniane już mleczarnie koncernu DMK (odpowiednio -17% i -14%).


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij