Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Para w klimatyzacji i wentylacji
Kolejnym zastosowaniem pary jest nawilżanie powietrza w obiektach klimatyzowanych. Jest to konieczne ze względu na aspekt zdrowotny i komfort osób, przebieg procesów technologicznych czy też występowanie elektrycznych ładunków statycznych w pomieszczeniu. Podstawowym warunkiem jest zastosowanie higienicznych urządzeń, instalacji oraz odpowiednio czystej wody.

Wymogi dla pary przeznaczonej do klimatyzacji oscylują między parametrami pary spożywczej i sterylizacyjnej w zależności od tego, czy klimatyzowane pomieszczenie to zwykłe biuro czy też sala operacyjna.


Zbyt suche powietrze to problem z którym styka się wielu z nas. Jego efektami są suche gardło, chore zatoki, popękane usta i piekące oczy (zwłaszcza przy soczewkach kontaktowych). To zdecydowanie wpływa na brak komfortu przebywania w pomieszczeniu, ale także powoduje złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie nawet problemy ze zdrowiem. Dzięki zastosowaniu pary w układach klimatyzacyjnych i wentylacji powietrze jest prawidłowo nawilżone, a człowiek czuje się po prostu lepiej, kanały nosowe są utrzymywane na stabilnym poziomie wilgotności. Mniejsza jest także podatność na infekcje i choroby układu oddechowego.

Jednym z efektów nieefektywnego systemu klimatyzacyjnego jest wzrost ładunków elektrostatycznych, którego często można doświadczyć w biurach, gdzie uruchomionych jest wiele urządzeń elektronicznych. Obniżenie poziomu wilgotności względnej poniżej 30 % powoduje powstawanie bardzo dużych ładunków elektrostatycznych na wszelkiego rodzaju powierzchniach dielektryków. Niedostateczna kontrola wilgotności pomieszczeń komputerowych powoduje tworzenie się ładunków elektrostatycznych, które mogą się wyładowywać, niszcząc pamięć oraz zespoły obwodów elektronicznych. Jak zatem bronić się przed tym zjawiskiem? Rozwiązaniem jest nawilżanie powietrza. Przy wilgotności względnej na poziomie 55 % przewodnictwo powietrza i na powierzchni materiałów jest na tyle wysokie, że ładunki elektrostatyczne mogą się same rozładowywać. Powodowane jest to powstawaniem na powierzchniach materiałów filmu wodnego, który jest dostatecznie przewodzący, aby zapobiec wyładowaniom. Ponieważ wysokie napięcie elektrostatyczne na powierzchni przyciąga do siebie cząsteczki kurzu, odpowiednia wilgotność redukuje również efekt nagromadzenia się kurzu na elementach.


By nawilżyć powietrze w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych można zastosować nawilżacze z wytwornicą pary. Tego typu systemy nawilżania parowego wykorzystywane są najczęściej w klimatyzacji komfortu (tzn. grzanie, chłodzenie, nawilżanie, filtracja), stosowane są więc głównie w instalacjach hoteli, biurowców oraz centrów handlowych. Nawilżanie powietrza polega na dostarczeniu wytworzonej wcześniej pary wodnej do kanałów systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – nawilżacze kanałowe lub bezpośrednio do otwartej przestrzeni – nawilżacze bezpośrednie. W niektórych sytuacjach, gdy w klimatyzowanym obiekcie istnieje instalacja parowa, stosowana jest centralna dystrybucja pary do lanc umieszczonych w kanałach lub centralach klimatyzacyjnych, w przypadku jej braku, para wytwarzana jest przez indywidualne wytwornice pary. Ze względu na wymaganą czystość nie mogą to być kotły i wytwornice ze stali czarnej.Urządzenia do wytwarzania pary wykorzystywane w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej produkowane przez firmę STIGEN zapewniają komfort pracy oraz bezpieczeństwo. Firma zapewnia doradztwo techniczne, dostawę urządzeń typowych lub wyprodukowanych na specjalne potrzeby, pełną obsługę serwisową, a także optymalizacje procesu wytwarzania pary.

STIGEN Sp. z o.o. oferuje również wsparcie szkoleniowe i doradztwo techniczne dla:

  • użytkowników
  • producentów urządzeń wykorzystujących parę
  • jednostek szkoleniowych
  • instytucji kontrolnych
  • instytucji weryfikacyjnych (jednostki notyfikowane)
  • projektantów, instalatorów oraz dostawców 

Więcej informacji:Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij