Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Para w ochronie zdrowia
Wymogi najwyższej jakości czystości są stosowane w medycynie, farmacji i biotechnologii. Tam para musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa higienicznego

Przykładami zastosowania urządzeń do wytwarzania pary w wyżej wymienionych branżach są:


  • sterylizacja medyczna narzędzi oraz instrumentów chirurgicznych
  • sterylizacja, odzieży, pościeli, materacy oraz urządzeń sanitarnych
  • sterylizacja opakowań do żywności specjalnego przeznaczenia
  • nawilżanie powietrza w układach klimatyzacji czystej (sale operacyjne i zabiegowe)
  • biotechnologie oraz produkcja kosmetyków i suplementów diety
  • produkcja farmaceutyczna i wiele innych

Służba zdrowia w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami. Wiele mówi się o higienie w placówkach medycznych w kraju. Jednymi z głównych problemów jest zwalczanie gronkowca złocistego i innych odpornych szczepów bakteryjnych. Technologia parowa była przedmiotem niezależnych badań naukowych pod kątem jej użyteczności w służbie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności bakteriobójczej. W Holandii przeprowadzono też badania nad zastosowaniem pary w zakresie nauk stosowanych. Badania te udowodniły skuteczność nasyconej pary wodnej przeciw opornym szczepom bakteryjnym; wykazano, że pozostawia czyste i suche powierzchnie, gotowe do użycia, w dodatku pozwala na zminimalizowanie użycia środków chemicznych.


Sterylizujące własności pary zapewniają doskonałą profilaktykę zakażeń oraz zwiększony poziom higieny - tak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta.


Para skutecznie czyści miejsca, z którymi inne metody nie dają sobie rady, bez stosowania toksycznych środków chemicznych i innych szkodliwych lub drażniących substancji. Czyszczenie parą sprawia, że tak żmudne dotąd zadanie, którym jest dezynfekcja, staje się dużo prostsze.




Urządzenia wytwarzające nasyconą parę doskonale zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii dzięki jej właściwościom penetrującym, spłukującym i likwidującym wszelkie drobnoustroje. Są przy tym bardzo przyjazne dla środowiska bowiem czynnikiem bakteriobójczym jest tutaj wysoka temperatura, której nośnikiem jest zwykła para wodna naturalnie występująca w prawie każdym środowisku.


Celem dezynfekcji za pomocą nasyconej pary jest usunięcie chorobotwórczych drobnoustrojów, które szybko stają się odporne na zastosowane czynniki chemiczne. Śmiertelność mikroorganizmów zabijanych w każdej minucie ekspozycji na ciepło (134 st.), stanowi stały procent liczby żywej populacji na początku każdej nowej minuty. Tak więc z 1 000 000 osobników pewnej bakterii przy odpowiedniej temperaturze pozostanie po 5 minutach 10 osobników, a po 6 minutach zaledwie jeden i to z pewnością w nienajlepszym stanie zdrowia. Praktycznie nie ma drobnoustrojów odpornych na odpowiednio dobraną wysoką temperaturę. Oczywiście najistotniejsze jest by zastosowana para spełniała wymagane normy czystości aby sama nie stała się źródłem wtórnych zanieczyszczeń.



Produkty marki STIGEN, które przeznaczone są do branży medycznej wytwarzają parę w urządzeniach ze stali kwasoodpornej oraz materiałów higienicznych zgodnych z normą europejską PN-EN 285+A1:2011, a para pochodzi z wysokooczyszczonej wody uzdatnionej do wymogów producenta urządzeń parowych. Zgodnie z najwyższymi wymogami para taka nie może zawierać żadnych związków chemicznych i żadnych zanieczyszczeń.


Z relacji osób pracujących w polskiej służbie zdrowia wiadomo, że wiele placówek nie spełnia wymaganych norm czystości i do sterylizacji narzędzi stosuje np. parę dostarczaną z systemu miejskiego ogrzewania. Osoby odpowiadające za sterylizację w zakładach opieki zdrowotnej skarżą się jak to wielokrotnie muszą powtarzać proces, gdyż użyta para nie była czysta i poprzez pozostawiane osady brudziła wsad. Stosowanie takich metod w sposób oczywisty niezgodnych z prawem oraz dobrą praktyką, tłumaczy się źle pojętymi oszczędnościami. Ale czy na zdrowiu powinno się w taki sposób oszczędzać? To pytanie retoryczne.


STIGEN Sp. z o.o. oferuje również wsparcie szkoleniowe i doradztwo techniczne dla:


  • użytkowników
  • producentów urządzeń wykorzystujących parę
  • jednostek szkoleniowych
  • instytucji kontrolnych
  • instytucji weryfikacyjnych (jednostki notyfikowane)
  • projektantów, instalatorów oraz dostawców 

Więcej informacji: 



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij