Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezes Banku BGŻ: Producenci żywności mają przed sobą wiele dobrych lat
Zwiększający się popyt na żywność i napięty bilans surowców rolnych na świecie powodują, że perspektywy dla eksportu polskiej żywności oraz dla naszego rolnictwa są dobre. Warunkiem jednak jest konsolidacja gospodarstw rolnych - uważa Jacek Bartkiewicz, prezes Banku BGŻ.

Jacek Bartkiewicz, prezes Banku BGŻ

- Popyt na żywność jest w miarę stały. Poza tym, niekorzystne zjawiska pogodowe, jakie wystąpiły na Wschodzie czy na przykład susza w Ameryce, będą powodowały, że światowy bilans żywności będzie napięty. Ceny będą wysokie i zawsze znajdzie się zbyt. Skończyły się czasy, gdy Unia zastanawiała się, czy zatopić nadwyżkę produkcji zboża, czy rozdać potrzebującym. Dzisiaj jest popyt na produkty rolne - mówi Jacek Bartkiewicz w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl.

- Moim zdaniem, dla Polski ważniejsza jest ekspansja na Wschód. Rynek chiński, rosyjski - to są szanse dla polskiego rolnictwa. Nasza żywność jest dobrej jakości, atrakcyjna i dość tania, więc myślę, że perspektywa dla polskich eksporterów żywności jest dobra - dodaje.

Jego zdaniem, rolnictwo w Polsce ma przed sobą wiele dobrych lat, między innymi z powodu prognozowanego dużego wzrostu popytu na żywność do 2050 roku.

- Myślę, że perspektywy są dobre, pod warunkiem, że nastąpi konsolidacja gospodarstw rolnych. To spowoduje, że ta kapitałochłonna gałąź gospodarki - na przykład wiele maszyn pracuje tylko kilkanaście dni w roku - będzie bardziej efektywna - ocenia prezes Banku BGŻ.

Jego zdaniem, jeśli tylko Unia będzie nadal subsydiować pewne gałęzie rolnictwa, to mamy szanse na dalszy postęp technologiczny. Problemem jest kwestia rent strukturalnych, które w pewnym momencie przyspieszyły proces przekazywania gospodarstw, a obecnie jest ich mniej i brakuje bodźców, które by skłaniały rolników do przekazywania gospodarstw młodszym pokoleniom.

- W trakcie spowolnienia gospodarczego inwestowałbym w rolnictwo, któremu nie grozi nadprodukcja, bo popyt na żywność zawsze będzie w kraju lub za granicą. Krzywa popytu na żywność jest w miarę stabilna, szczególnie w krajach rozwiniętych - podsumowuje Jacek Bartkiewicz.

(Źródło: portalspozywczy.pl)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij