Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Na aukcji Fonterry rosną ceny OMP, PMP i kazeiny
Dnia 18 września 2012 roku na otwartej po raz 76 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), odnotowano kolejne zwyżki cen. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych, która osiągnęła poziom 3,25 tys. USD/t, jest o niemal 2,4 proc. wyższa względem poprzedniego przetargu - informuje FAMMU/FAPA.

Cena ta jest mniejsza o 1,58 tys. USD/t (-33%) od rekordowej (4,83 tys. USD/t), odnotowanej na początku marca ubiegłego roku.

Na ostatnim przetargu odnotowano wzrost średnich ważonych cen odtłuszczonego i pełnotłustego mleka w proszku oraz kazeiny, natomiast w przypadku cen bezwodnego tłuszczu mlecznego, maślanki w proszku i koncentratu białek mlecznych odnotowano zniżki. Średnie ważone ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych) były o 4% wyższe niż przed dwoma tygodniami i osiągnęły poziom 3,34 tys. USD/t. Za tonę tego przetworu mlecznego płacono zatem średnio o 316 USD więcej niż przed miesiącem. W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP wzrosły względem poprzedniej aukcji mniej dynamicznie, +1,9% (+58 USD) do 3,04 tys. USD/t. Tym samym pełnotłuste mleko w proszku wciąż było sprzedawane po cenie niższej niż proszek odtłuszczony (różnica ta wzrosła do 303 USD/t).

Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano stabilizację cen sera cheddar (zaledwie 0,1% zniżka względem poprzedniej aukcji). Średnia ważona cena tego sera w dalszym ciągu utrzymywała się na poziomie 3,59 tys. USD/t.

Obserwowane zwyżki cen przetworów mlecznych na platformie handlowej GlobalDairyTrend odzwierciedlają obecny światowy trend. Dynamiczne zwyżki niektórych przetworów mlecznych związane są m.in. ze znacznymi wzrostami cen zbóż, które przełożyły się na wyższe ceny pasz, a w konsekwencji wzrost kosztów produkcji. Wszystko to jest następstwem suszy, z jaką w lipcu i sierpniu zmagały się Rosja i USA. W wyniku kataklizmu plony będą znacznie niższe niż oczekiwano, co przekłada się również na spadek produkcji żywności, w tym także przetworów mlecznych.

Następny przetarg platformy GlobarDairyTrade odbędzie się dnia 2 października 2012 roku.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij