Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kolejna obniżka prognozy zbiorów pszenicy i kukurydzy w UE
Firma analityczna Tallage w najnowszym numerze miesięcznika Strategie Grains obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów zbóż w UE o 4,4 mln t do 270,5 mln t. Mniejsze niż wcześniej przewidywano mają być zbiory kukurydzy i pszenicy, a nieznacznie większe jęczmienia.

W porównaniu do prognozy sprzed miesiąca przewidywana produkcja pszenicy miękkiej została obniżona o 1,7 mln t do 123,6 mln t. Powodem były głównie rozczarowujące wyniki dotyczące plonów w północnej części Francji oraz wschodniej części Niemiec oraz ulewne deszcze opóźniające zbiory na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii. Wszystko to skłoniło analityków do obniżenia prognozy średnich plonów w tych regionach. Jednocześnie podwyższono prognozę zbiorów w kilku innych krajach UE. Dotyczy to m.in. Polski, dla której podwyższono przewidywane zbiory o 110 tys. t do 8,09 mln t. Nadal jest to jednak poziom znacznie (13 proc.) niższy niż przed rokiem.

Dużej redukcji uległy prognozowane zbiory kukurydzy w UE. Dziś analitycy oczekują produkcji na poziomie 53,7 mln t wobec 58,1 mln t jeszcze miesiąc temu. Oznacza to bardzo duży spadek produkcji (-19 proc.) w stosunku do poprzedniego sezonu, kiedy w całej UE zebrano 66,4 mln t kukurydzy. Powodem dalszego obniżenia oczekiwanych zbiorów jest susza utrzymująca się w południowej, a szczególnie w południowo-wschodniej części kontynentu. Dziś trudno jeszcze ocenić skalę strat, gdyż nie wiadomo jakie w tych wyjątkowych warunkach będą ostateczne plony oraz jaka część kukurydzy z uszkodzonych upraw nie zostanie w ogóle zebrana na ziarno.

Gdyby całkowita produkcja zbóż rzeczywiście ukształtowała się na poziomie prognozowanym przez Tallage, byłaby o 5,1 proc. (14,4 mln t) niższa niż w poprzednim sezonie. Ostatnio mniejsze zbiory w UE-27 zanotowano w 2007 roku, kiedy wyniosły 256 mln t. Spadek zbiorów w stosunku do poprzedniego roku wynika z niższych przeciętnych plonów, które szacowane są na 4,8 t/ha w porównaniu z 5,1 t/ha w 2011 r. (-6 proc.). W tym samym czasie wzrosła jednak o 1 proc. (0,7 mln ha) powierzchnia uprawy zbóż w krajach UE.

Co interesujące, w przypadku Polski Tallage prognozuje jedynie niewielkie obniżenie produkcji zbóż. Wprawdzie niższa niż przed rokiem ma być produkcja pszenicy (o 1,25 mln t) oraz pszenżyta (0,83 mln t), jednak znacznie większe przewidywane zbiory kukurydzy (0,75 mln t) a także jęczmienia (0,39 mln t) powodują, że łączna produkcja zbóż w bieżącym sezonie na poziomie 26,39 mln t ma być jedynie o 1 proc. niższa niż rok temu.


(Źródło: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij