Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Hossa na zbożach
Rosnące ceny zbóż na światowych rynkach zwiększają zainteresowanie inwestorów akcjami Spółek, które bezpośrednio mogą skorzystać na wysokich cenach płodów rolnych. Takimi kandydatami są ukraińskie przedsiębiorstwa rolne z uwagi na fakt, że cena kukurydzy i pszenicy wzrosła o ponad 30%, podczas gdy na Ukrainie Ministerstwo Rolnictwa zakłada spadek tegorocznych zbiorów jedynie o 20,1% r/r.

Naszym zdaniem - informują DI BRE Banku  - najlepszą ekspozycję na trwającą hossę dają Astarta - ze względu na dużą ekspozycję na kukurydzę (15% areału) i pszenicę (18% areału) oraz Industrial Milk Company - ze względu na duży zasiew kukurydzy (48,6% areału). Nie wierzymy natomiast w znaczący wzrost akcji Kernela, z uwagi na niską kontrybucję segmentu uprawy zbóż do EBITDA Grupy (w sezonie 2012/2013 około 30%) i nadal wysoki udział segmentu olejowego (około 55%), który zmagać się będzie w kolejnym sezonie z niższą podażą słonecznika na rynku oraz dużą podażą oleju słonecznikowego na świecie.

Ceny zbóż na Ukrainie będą kształtowały się w ślad za cenami na rynkach międzynarodowych. Te natomiast determinowane będą przez wydarzenia pogodowe na świecie, a w szczególności w USA. Obecnie po rewizji zbiorów USDA przewiduje, że światowa produkcja pszenicy spadnie o 4,2% r/r przy spadku konsumpcji o 1,3% r/r. Poziom zapasów ma być o 7,5% r/r niższy, co implikuje, że wskaźnik zapasów do konsumpcji będzie na poziomie 26,8%, tj. najniżej od 2009 roku. W przypadku kukurydzy produkcja w sezonie 2012/2013 wzrośnie o 3,6% przy wzroście konsumpcji o 4,0% r/r. Zapasy mają wzrosnąć o 3,6%, ale wskaźnik zapasów do konsumpcji ma się znajdować na niskim poziomie (14,9% - najniżej od dwóch lat - poziomy najniższe od 2000 roku).

Według najnowszych prognoz Ministerstwa Rolnictwa w bieżącym roku Ukraina wyprodukuje 45,3 mln ton zboża (56,7 mln ton rok wcześniej) i wyeksportuje 20 mln ton zboża (21,8 mln ton rok wcześniej). Jak na razie Ministerstwo zaprzecza, aby istniały powody dla wprowadzenia limitów w eksporcie zboża poza granicę kraju. Ministerstwo Rolnictwa Rosji spodziewa się zbiorów na poziomie 80 mln ton (96 mln ton rok wcześniej) i eksportu około 20 mln ton (ponad 25 mln ton rok wcześniej). Istnieje jednak ryzyko obniżenia prognozy produkcji zbóż w Rosji do 70-75 mln ton i prognozy eksportu do 10-12 mln ton.

Spadek zbiorów słonecznika w Rosji i na Ukrainie-wzrost konkurencji Obecnie konsensus prognoz zakłada 10,5% r/r spadek zbiorów słonecznika na Ukrainie oraz 21,9% spadek w Rosji. Wykorzystanie mocy przetwórczych słonecznika na Ukrainie w kolejnym sezonie wyniesie mniej niż 70%, z kolei na rynku rosyjskim po wejściu do WTO (28 VIII) cła na eksport słonecznika spadną w ciągu 4 lat z 20% do 6%.

Obecnie głównym ryzykiem z punktu widzenia atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy jest zachowanie się lokalnej waluty. Rynek oczekuje dewaluacji do poziomu 8,34 UAH/USD do końca br. Naszym zdaniem Rząd i NBU będą robiły wszystko by utrzymać kurs na stabilnym poziomie (spadek rezerw walutowych z 31,8 mld USD na koniec 2011 do poniżej 25 mld USD na koniec 2012 roku. MFW potencjalną pomoc dla Ukrainy uzależnia do podwyżki cen gazu dla ludności. O ile jest to mało prawdopodobne przed wyborami (X'12), to później prawdopodobieństwo takiego ruchu rośnie, a wówczas można oczekiwać pomocy MFW i spadku ryzyka dewaluacji.


(Źródło: poralspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij