Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W UE rosną ceny mleka w proszku
Po obserwowanych od października ubiegłego roku dynamicznych zniżkach cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) związanych z nadprodukcją i obfitymi zapasami przetworów mlecznych oraz słabym popytem eksportowym i burzliwymi zmianami w kursach walut, w maju bieżącego roku nastąpiło złagodzenie spadkowego trendu - informuje FAMMU/FAPA.

W niektórych krajach, jak np. Holandia i Niemcy odnotowywano wtedy delikatne zwyżki cen, które były wynikiem sezonowego spadku dostaw przetworów mlecznych na półkuli południowej (m.in. w Nowej Zelandii i Australii). Zwyżki cen odtłuszczonego mleka w proszku na rynkach europejskich utrzymały się także w czerwcu, a na początku lipca notowania ustabilizowały się.

Obecnie zwyżki cen przetworów mlecznych, w tym mleka w proszku stymulowane są przez susze, jakimi dotknięte zostały m. in. USA i Rosja. Kataklizm ten w znaczący sposób przełożył się na wzrost cen zbóż, a co za tym idzie cen pasz. W wyniku rosnących kosztów produkcji wzrastają także ceny przetworów mlecznych.

Dnia 6 sierpnia bieżącego roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o ok. 33,3% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap zaledwie o ok. 1,4% niższy niż ceny światowe. Warto dodać także, że na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, notowane w ostatnich tygodniach zwyżki ceny OMP sprawiły, że znajduje się ona obecnie na poziomie o 10,8% wyższym niż średnia UE (w przeliczeniu 2,51 EUR/kg). Przyczyną takiego stanu rzeczy oprócz wspomnianych już susz jest umacniający się kurs dolara amerykańskiego w stosunku do euro.

Na początku sierpnia bieżącego roku średnia ważona cena OMP w UE utrzymywała się na poziomie 2,26 EUR/kg i była o 5,18% wyższa niż przed miesiącem (o 4,69% niższa niż w tym samym okresie sierpnia 2011 r.). Wyższe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównych unijnych producentów, jakim są Niemcy i Holandia. Na początku sierpnia wzrosły one do poziomu odpowiednio 2,32 EUR/kg i 2,35 EUR/kg.

W tym samym okresie na rynku polskim ceny OMP osiągnęły pułap 2,17 EUR/kg, czyli ok. 5,65% niższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano niemal 7% zwyżkę) i były niższe o 4,42% od średniej dla całej UE, w związku z czym polskie OMP jest względnie konkurencyjne. W ujęciu PLN w skali miesięcznej odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 4% z 8,58 PLN/kg do 8,92 PLN/ kg.

Rozbieżności te związane jest umacnianiem się złotówki w stosunku do euro. Na rynkach UE podobnie zachowują się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP), także tu na początku sierpnia odnotowano zwyżkę. Średnio w całej UE ceny wzrosły do 2,54 EUR/kg. Ceny te pozostają na niższym o 13,62% pułapie niż w analogicznym okresie 2011 r.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij