Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zwyżka indeksu cen żywności FAO, ceny przetworów mlecznych stabilnie
Po obserwowanych od kwietnia do czerwca zniżkach indeksu cen żywności FAO który mierzy poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych, w lipcu bieżącego roku odnotowano jego wzrost - informuje FAMMU/FAPA.

Zaistniałe zjawisko związane jest przede wszystkim z dynamicznymi zwyżkami cen zbóż (+17%) i cukru (+12%) w ubiegłym miesiącu, które spowodowane były m.in. przez susze w Rosji i USA.

Mniej dynamiczne zwyżki odnotowano w przypadku cen produktów oleistych (+2%). Natomiast ceny mięsa spadły o ok. 1,7%, a ceny przetworów mlecznych były dosyć stabilne (spadek o 0,27% względem poprzedzającego miesiąca). W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 213,1 punktów, (200,8 w czerwcu 2012 r.) i był o 7,83% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 231,2 punktów. Indeks cen przetworów mlecznych FAO, który po pięciomiesięcznym spadku był w analizowanym okresie stabilny, w lipcu osiągnął poziom 172,9 punktów. Ceny podstawowych przetworów nie były jednak statyczne. Ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP) wzrosły w analizowanym okresie o 2,7%, co zrekompensowało 4,2% zniżkę cen masła. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku i kazeiny spadły o 1%, natomiast ceny serów utrzymywały się na poziomie z czerwca.

Od początku bieżącego roku ceny artykułów mleczarskich spadły średnio o 16%, a największą dynamikę spadkową odnotowano w przypadku masła (-27%). Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij