Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IERiGŻ: W grudniu br. ceny żywności będą wyższe o 4-5 proc. rdr
W grudniu 2012 r. ceny żywności będą wyższe w ujęciu rocznym o 4-5 proc. - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, w sierpniu podobnie jak w lipcu nastąpi spadek cen żywności w ujęciu miesięcznym.

"Sytuacja z cenami żywności jest niejasna, ciężko jest o długoterminowe prognozy. Sytuacja na polskim rynku kształtowana będzie przez czynniki zewnętrzne, w zależności od sytuacji na rynkach światowych. Mówi się o tym, że na świecie nastąpi wyraźny wzrost cen zboża, gdyż gorsze są zbiory w USA. Z drugiej jednak strony nieco lepsza była produkcja zbóż w Rosji czy na Ukrainie, więc ja nie uważam, aby sytuacja była aż tak niepokojąca" - powiedziała w poniedziałek PAP Świetlik.

"Nasze krajowe zbiory też będą w tym roku niższe, ale należy pamiętać, że niższe będzie także zapotrzebowania na zboża, głównie ze względu na mniejsze pogłowie trzody chlewnej. Dlatego nie spodziewam się zdecydowanych wzrostów cen, sytuacja rozwija się zgodnie ze wcześniejszymi prognozami. Oceniam, że w grudniu 2012 r. ceny żywności będą wyższe od cen w grudniu 2011 r. o 4-5 proc." - dodała.

Jej zdaniem, w sierpniu podobnie jak w lipcu nastąpi spadek cen żywności w ujęciu miesięcznym.

"W lipcu ten spadek na pewno będzie wyraźniejszy, bo oddziaływać będzie wysoka baza z czerwca. Jednak także w sierpniu spadek cen może być kontynuowany, a będzie to zależne przede wszystkim od pogody. Na razie warunki nie są niesprzyjające, produkty sezonowe tanieją, więc wszystko wskazuje na to, że w sierpniu ceny ponownie lekko spadną" - powiedziała Świetlik.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij