Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE spodziewa się wzrostów cen skupu mleka
Skup mleka w UE od stycznia do kwietnia br. wzrósł o 3 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku. Mimo, że od grudnia 2011 roku ceny mleka systematycznie spadają, jest szansa, że trend się odwróci w ciągu najbliższych kilku miesięcy - wynika z raportu odnoszącego się do sytuacji na rynku mleka, który zostanie zaprezentowany przez komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa podczas Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Według raportu, w roku kwotowym 2011/2012 (kwiecień 2011 - marzec 2012), skup mleka był wyższy o 2,2 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Największy wzrost skupu mleka podczas czterech pierwszych miesięcy 2012 roku odnotowano na Litwie (+6,6 proc.), w Polsce (+5,2 proc.), w Austrii (+ 4,9 proc) oraz Słowacji i Francji (4,1 proc.). Spadek skupu mleka na poziomie 6,3 proc. odnotowano w Belgii. Na minusie były również: Grecja (- 5,9 proc.), Włochy (- 1,6 proc.) oraz Finlandia (- 1,4 proc.).

Od połowy 2011 roku do grudnia 2011 ceny mleka rosły. Od grudnia 2011 do kwietnia 2012 obserwowano spadek cen, co jest trendem sezonowym, jednak na cenę wpłynęły również zwiększone dostawy mleka zarówno w UE jak i spoza Wspólnoty - wynika z raportu.
Średnią cenę mleka w UE za maj 2012 oszacowano na 31,6 eurocentów, co oznacza 5 proc. spadek w porównaniu z majem 2011.
Według raportu, jest szansa że w ciągu najbliższych kilku miesięcy ceny mleka będą ponownie rosły, co sugerują rynkowe wskaźniki, jednak „na dłuższą metę równowaga między podażą a popytem zależy od wielu różnych czynników, począwszy od parametrów ekonomicznych a skończywszy na warunkach atmosferycznych" - czytamy w raporcie.


(Źródło: www.farmer.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij