Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niższe niż przed rokiem zbiory i eksport zbóż z Rosji
Według oceny ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej zbiory w Rosji w sezonie 2012/2013 spadną o blisko 4 proc. do 86,4 mln ton, z czego 57 mln t stanowić będzie pszenica (- 1,4 proc. r/r). Na podobnym poziomie całkowite zbiory zbóż w tym kraju prognozuje agencja SovEcon, jednakże w jej ocenie zbiory pszenicy wyniosą zaledwie 53 mln ton. Również agencja Agritel oficjalnie ogłosiła, że nie spodziewa się, by zbiory rosyjskiej pszenicy przekroczyły 53 mln ton - podali analitycy Banku BGŻ.

Warto dodać, że w minionym tygodniu także analitycy Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) obniżyli swoje dotychczasowe prognozy i obecnie oczekują, że produkcja pszenicy w Rosji wyniesie 54 mln ton.

Prognozowany poziom zbiorów w Rosji, jest istotny w kontekście oczekiwanego potencjału eksportowego. Rosja należy do czołówki eksporterów pszenicy na świecie i wielkość eksportu tego zboża wpływa na kształtowanie się cen zbóż na rynku globalnym. W 2010 r. wprowadzenie zakazu eksportu stanowiło jeden z najważniejszych czynników gwałtownych wzrostów cen zbóż po żniwach nie tylko na rynku europejskim, lecz także za oceanem.

Międzynarodowa Rada Zbożowa bazując na swoich prognozach zbiorów i szacunkach zapasów przewiduje, że Rosja w sezonie 2012/2013 wyeksportuje 21,2 mln ton zbóż, wobec 26,5 mln t w sezonie 2011/2012. W opinii Rady eksport pszenicy w nadchodzącym sezonie wyniesie 17 mln t, co oznacza spadek o 4,5 mln t w ciągu roku.

Bardziej pesymistyczne prognozy eksportu prezentuje cytowana wcześniej agencja SovEcon, w opinii której w sezonie 2012/2013 Rosja wyeksploruje zaledwie 18 mln t zbóż, z czego 14 mln t stanowić będzie pszenica. Pomiędzy tymi oczekiwaniami plasuje się USDA, która przewiduje, że Rosja poza granicę kraju sprzeda w analizowanym okresie 16 mln ton. Warto dodać, że jeszcze miesiąc temu eksperci USDA prognozowali eksport pszenicy rosyjskiej w nadchodzącym sezonie na 21 mln ton, a Rada Zbożowa na 19 mln ton.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij