Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE - skarga na Argentynę do WTO
KE zwróciła się do Światowej Organizacji Handlu – WTO - z prośbą o konsultacje z Argentyną w sprawie ograniczania przez ten kraj importu z Unii Europejskiej.

Bruksela skarży się, że unijni eksporterzy zanim otrzymają pozwolenie na przywóz towarów do Argentyny, muszą przechodzić skomplikowane procedury. Eksporterzy z UE na licencje czekają czasem nawet poł roku.

 

Tymczasem przyznawanie licencji powinno się odbywać niemal automatycznie. Zasady WTO dopuszczają bowiem tzw. automatyczne licencjonowanie, które polega na tym, że licencja na eksport do danego kraju jest przyznawana automatycznie po dostarczeniu standardowego wniosku.

 

Unijny komisarz ds. handlu ocenia działania Argentyny jako dyskryminacyjne i nielegalne oraz wpływające negatywnie na eksport z UE. Niedawno argentyńskie władze zdecydowały też o nacjonalizacji hiszpańskiej spółki paliwowej YPF-Repsol. Komisarz De Gucht ocenił, że takie decyzje mogą negatywnie odbić się na inwestycjach, gdyż inwestorzy oczekują stabilizacji, w tym stabilności prawnej. Komisarz zapowiedział, że jeśli Unii nie uda się rozwiązać się sporu z Argentyną, wówczas zdecyduje się na działania odwetowe i wprowadzi zakaz importu z tego kraju.

 

Dane KE pokazują, że w okresie od kwietnia 2011 do kwietnia 2012 r. eksport UE do Argentyny spadł o 4%, a cały argentyński import zmniejszył się o 14%.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: Euractiv


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij