Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IGC obniżyła prognozę światowych zbiorów zbóż
Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła w kwietniowym raporcie prognozę światowej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie do 1869 mln ton z 1876 mln ton spodziewanych wcześniej.

"Biorąc pod uwagę straty mrozowe w uprawach ozimin IGC obniżyła prognozę światowych zbiorów zbóż (bez ryżu) z wcześniejszych 1876 mln ton do 1869 mln ton. Redukcja dotyczyła przede wszystkim pszenicy - zmiana z 681 mln ton do 676 mln ton. Bez zmian pozostała natomiast przewidywana produkcja kukurydzy. Od dwóch miesięcy rada utrzymuje prognozę dla tego gatunku w rekordowej wysokości 900 mln ton" - napisano w raporcie Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w resorcie rolnictwa.

Według IGC, w nadchodzącym sezonie areał pszenicy i zbóż paszowych na świecie będzie o 1,6 proc. większy niż sezon wcześniej.

"Szacowany jest on na 539 mln ha. Oznacza to jednocześnie największą powierzchnię upraw zbożowych od 16 lat. Niemniej jednak, ze względu na konieczność dokonania przesiewów po mroźnej zimie w niektórych krajach UE i na Ukrainie, areał pszenicy w Europie pozostanie na zbliżonym poziomie co sezon wcześniej. Wzrośnie natomiast areał kukurydzy i jęczmienia - zwłaszcza na kontynencie Ameryki Północnej i w krajach WNP" - głosi raport.

Z prognoz wynika również, że w przyszłym sezonie spodziewany jest dalszy wzrost zużycia zbóż na świecie o około 1,5 proc. do 1865 mln ton.

"Przy czym tempo wzrostu konsumpcji na cele paszowe będzie szybsze w porównaniu do tempa wzrostu spożycia na cele przemysłowe i konsumpcyjne. Zużycie paszowe zwiększa się przede wszystkim w krajach rozwijających się. W przypadku zużycia na bioetanol w USA nadchodzący sezon przyniesie najprawdopodobniej niewielki spadek zużycia kukurydzy" - oceniają eksperci.

IGC podaje, że zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/2013 wzrosną z 379 mln ton na początku sezonu do 383 mln ton pod jego koniec.

"Istotny będzie wzrost zapasów w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów zbóż z 131 mln ton do 139 mln ton" - napisano w raporcie.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij