Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmniejszają się obawy o tegoroczne zbiory zbóż
W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy miękkiej na paryskiej giełdzie nieznacznie zniżkowały, natomiast ceny kukurydzy pozostały stabilne, bez większych wahań. Wydaje się, że rynek trwa w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń, a wcześniejsze doniesienia o skutkach mroźnej zimy i wiosennej suszy w Europie zostały już wcześniej zdyskontowane - informuje FAMMU/FAPA.

Przez ostatni tydzień na giełdzie Matif pszenica potaniała o 2,7 proc. do 211 EUR/tonę. Notowania kukurydzy w kontrakcie czerwcowym wynosiły pod koniec bieżącego tygodnia 215,8 EUR/tonę, tj. o 0,5 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Notowania zbóż na giełdzie w Chicago również były w miarę stabilne. Notowania kukurydzy w kontrakcie majowym umocniły się nieznacznie - zaledwie o 0,5 proc. - dochodząc do 245,7 USD/tonę, jeszcze mniejsze wahania cen miały miejsce w przypadku pszenicy miękkiej - o 0,2 proc., do 230 USD/tonę.

Jak podaje FAMMU/FAPA, poprawa warunków pogodowych - kwietniowe deszcze - w niektórych rejonach Unii zmniejszyły nieco obawy o tegoroczne zbiory zbóż.

Łagodząco na ewentualne wzrosty cen kukurydzy powinny wpłynąć doniesienia o możliwym znacznym wzroście areału tego gatunku na Ukrainie. Po mroźnej zimie, w czasie której ucierpiały ozime odmiany zbóż, a zwłaszcza pszenica, ukraińscy rolnicy będą zmuszeni do dokonania przesiewów na znacznej powierzchni. Analitycy są przekonani, że pierwszym wyborem w siewie na tych obszarach będzie kukurydza, której ceny w kończącym się sezonie były wyjątkowo atrakcyjne - przewyższając nawet ceny pszenicy miękkiej. Wszystko wskazuje na to, że Ukraina odnotuje po raz kolejny bardzo wysokie zbiory kukurydzy, prognozowane na od 24-25 mln ton, z czego ok. 14 mln ton może trafić na eksport. To dobre informacje dla rynku kukurydzy.


(Źródło: FAMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij