Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pismo Głównego Inspektora JHARS do Redaktora Naczelnego ,,Faktu"
Na łamach „Faktu” z dn. 18 kwietnia 2012 roku ukazał się artykuł Pani Weroniki Henszel „Fałszywa sól mogła nas truć!”. W artykule tym zostały podane nieprawdziwe informacje wprowadzające Czytelnika w błąd:

1. Informuję, że nigdy nie składałem oświadczenia w sprawie nielegalnego wprowadzania do obrotu soli technicznej jako soli spożywczej.

2. Nie udzieliłem wywiadu dziennikarzowi „Faktu”, więc bezpodstawne i nieuzasadnione jest używanie w artykule sformułowań: „(…) mówi Stanisław Kowalczyk” sugerujących jakoby odbyła się moja rozmowa z dziennikarzem „Faktu”.

3. Nigdy nie podważałem opinii ekspertów z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego i Państwowego Zakładu Higieny w sprawie jakości zdrowotnej soli wypadowej.

4. W piśmie skierowanym do Głównego Inspektora Sanitarnego, zaznaczyłem tylko, że w związku z tym, że w Polsce dzienne spożycie soli na osobę jest zbyt wysokie w stosunku do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, w chwili obecnej nie można jednoznacznie stwierdzić czy kumulacja związków chemicznych stanowiących zanieczyszczenia soli wypadowej (poprzez spożywanie ich przez dłuższy okres) nie stanowi zagrożenia zdrowotnego dla ludzi. Moją intencją było podkreślenie, że skuteczna ochrona rynku przed produktami o niewłaściwej jakości handlowej, zafałszowanymi, zanieczyszczonymi czy też o niewłaściwej jakości zdrowotnej wymaga współdziałania wszystkich Inspekcji działających w obszarze kontroli żywności.

5. Jednocześnie pragnę poinformować, że z kontroli przeprowadzanych przez IJHARS wynika, że jakość handlowa polskiej żywności jest dobra a nawet wyższa, niż w innych krajach. Przedstawianie polskiego sektora spożywczego tylko przez pryzmat nieuczciwych producentów fałszujących żywność jest nieuzasadnione i naganne.
 
Stanisław Kowalczyk
Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

źródło: http://www.ijhar-s.gov.pl/news/items/pismo-glownego-inspektora-jhars-do-redaktora-naczelnego-faktu.html

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij