Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W marcu ceny OMP z UE średnio o 12,7 proc. niższe niż przed rokiem
Zwykle w pierwszym kwartale roku obserwowano wzrost cen artykułów mleczarskich, w 2012 roku sytuacja wygląda jednak inaczej. Po długotrwałej stabilizacji przeciętnych cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) na rynkach UE na poziomie 2,31 EUR/kg - 2,34 EUR/kg luty przyniósł zniżki - informuje FAMMU/FAPA.

Spadkowa tendencja utrzymała się także w marcu. Ceny OMP kształtują się na poziomie ok. 28% powyżej progu interwencyjnego, osiągają jednak pułap o ok. 10,5% niższy niż ceny światowe i OMP ze Wspólnoty nadal jest bardzo konkurencyjne na rynku globalnym. Wygląda na to, że wysoki eksport tego proszku poza UE nie zapewnia już równowagi na rynku przy znacznym wzroście produkcji (a warto dodać, że po 12 miesiącach ubiegłego roku eksport OMP był o niemal 37% większy niż w podobnym okresie 2010 roku i osiągnął poziom 517,4 tys. ton, a produkcja w tym okresie wzrosła o 12,6%). W drugiej połowie marca bieżącego roku średnia ważona cena OMP w UE spadła do poziomu 2,18 EUR/kg i była już o 12,67% niższa niż w tym samym okresie stycznia 2012 r.

Ceny OMP na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy spadły jeszcze bardziej dynamicznie do poziomu 2,09 EUR/kg (24% zniżka w skali roku; w ciągu miesiąca w kraju tym ceny OMP spadły o 8,33%). Notowane spadki cen polskiego OMP były nieco łagodniejsze i w połowie bieżącego miesiąca ceny te utrzymywały się na poziomie 2,19 EUR, czyli ok. 8,75% niższym niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano 3,5% zniknę) i były wyższe o 0,66% od średniej dla całej UE, w związku z czym polskie OMP nie jest już tak bardzo konkurencyjne, jak jeszcze przed dwoma miesiącami. W ujęciu PLN w skali miesięcznej odnotowano natomiast zniżkę rzędu 5% z 9,51 do 9,04 PLN/ kg. Obserwowane zjawisko związane jest z umacnianiem się złotówki w stosunku do euro w ostatnich miesiącach.

W marcu na rynkach UE podobnie zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP), także tu w drugiej połowie bieżącego miesiąca odnotowano zniżkę cen w skali miesięcznej, jednak była on mniej dynamiczna niż w przypadku proszku odtłuszczonego i wyniosła -1,18% (do 2,83 EUR/kg). Ceny te pozostają na niższym o 9,91% pułapie niż w analogicznym okresie 2011 r.(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij