Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Średnie plony pszenicy miękkiej wzrosną w UE, spadną natomiast pszenicy durum
Według raportu ośrodka badawczego KE - MARS (Monitoring Agricultural Resources), w 2012 r. przeciętne plony pszenicy miękkiej i jęczmienia będą wyższe niż rok wcześniej - informuje FAMMU/FAPA.

Średnie plony pszenicy miękkiej prognozowane są na 5,67 ton/ha, tj. o 1,7 proc. więcej niż rok wcześniej i o 1,8 proc. powyżej średniej z okresu ostatnich pięciu lat. W przypadku jęczmienia przeciętne plony w Unii oceniane są na 4,41 ton/ha, czyli o 2,6 proc. więcej niż w 2011 r. i o 1,3 proc. więcej od średniej z okresu od 2007 r. do 2011 r.

Gorzej wygląda natomiast sytuacja w przypadku pszenicy durum. Plonowanie tego gatunku będzie, według prognoz, w wysokości 3,16 t/ha, czyli o 7,2 proc. niższe w porównaniu z poprzednim rokiem, nieznacznie jednak odbiegające od przeciętnych plonów z okresu ostatnich pięciu lat, w wysokości 3,18 t/ha.

- Plony kukurydzy będą co najmniej dobre. Prognozowane są na 6,3 t/ha. Jest to co prawda sporo mniej w porównaniu do ubiegłorocznego wyjątkowo wysokiego poziomu - 7,03 t/ha, niemniej jednak o 1,6 proc. powyżej średniej z ostatnich pięciu lat - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.

 

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij