Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Maleje podaż ziarna
Na krajowym rynku zbożowym powoli daje się wyczuć atmosferę świąteczno-noworoczną. Zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców osłabło, większość firm przetwórczych wydaje się być pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie. Z drugiej strony na rynku nie ma dużej podaży ziarna. Na rynku maleje dostępność kukurydzy. Po zakończeniu jej zbiorów, część producentów zdecydowała na przechowanie ziarna - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

W dalszym ciągu słaby jest skup ziarna z przeznaczeniem na eksport. Obecnie w portach przedmiotem eksportu jest głównie ziarno kukurydzy i pszenicy w ramach wcześniej zawartych kontraktów.

Notowania cen ziarna w dalszym ciągu poruszają się w trendzie bocznym. Ceny płacone za kukurydzę suchą na gospodarstwie to poziom 660-680 PLN/t na południowym -wschodzie do 670-690 PLN/t na Dolnym Śląsku. Ceny kukurydzy z dostawą do wytwórni to poziom 720-770 PLN/t, w zależności od regionu kraju. Ceny płacone za kukurydzę w portach z przeznaczeniem na eksport to poziom 750-755 PLN/t. Ceny pszenicy paszowej są zbliżone do cen kukurydzy i z dostawą kształtują się w przedziale od 700-730 PLN/t na wschodzie i południowym wschodzie kraju do 740-760 PLN/t w centrum i 750-770 PLN/t na północy.

Z kolei, ceny pszenżyta paszowego to poziom 680-730 PLN/t. Ceny żyta paszowego kształtują się w przedziale 660-720 PLN/t. Z kolei, ceny jęczmienia paszowego to poziom 720-750 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od 800-820 PLN/t na południu i południowym - wschodzie, 840-850 PLN/t w centrum do 850-860 PLN/t na północy kraju.
Drogie pozostaje żyto konsumpcyjne, którego ceny kształtują się na poziomie 850-920 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

 

(Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij