Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Obniżki cen na rynkach światowych
Na rynkach światowych w dalszym ciągu utrzymują się spadki cen przetworów mleczarskich. W listopadzie br. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny) obniżył się wobec października br. o około 1% (3 punkty) i ukształtował na poziomie 201 pkt. (co i tak oznacza, iż w ubiegłym miesiącu ceny monitorowane przez FAO były o 101% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004).

Warto zwrócić uwagę, iż omawiany indeks przyjął najniższy poziom od października ubiegłego roku. Co więcej, do tej pory przetwory mleczarskie były droższe niż w analogicznych miesiącach ubiegłego roku, podczas gdy w listopadzie już o około 3% tańsze.

 

Spadek wartości indeksu odzwierciedla przede wszystkim obniżki cen masła i serów, które wyniosły odpowiednio 6% i 2% w relacji miesięcznej, podczas gdy zarówno mleko w proszku, jak i kazeiny podrożały średnio o 1-2%.

 

Według australijskich analityków w 2012 r. globalne ceny przetworów mleczarskich mogą w dalszym ciągu spadać. Będzie to wynikało z jednej strony z rosnących nadwyżek eksportowych, z drugiej zaś z osłabienia popytu i problemów występujących na rynkach finansowych.

 

Po stronie produkcji duże zmiany zachodzą zwłaszcza w rejonie Oceanii, która należy do największych eksporterów na świecie. We wrześniu podaż mleka w Australii wzrosła o 6% względem analogicznego miesiąca poprzedniego roku, zaś w Nowej Zelandii o 13%.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij