Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Skup i przetwórstwo mleka w UE
Według wstępnych danych zaprezentowanych przez AMI i krajowe urzędy statystyczne skup mleka w krajach UE-27 w pierwszych trzech kwartałach br. zwiększył się o 2,2% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, co oznacza dodatkowe 2,2 mln t surowca przeznaczonego do przetwórstwa.

Wśród czołowych producentów dostawy mleka w największym stopniu wzrosły we Francji -- o prawie 6% w relacji rocznej, w tym w samym wrześniu o 7% r/r. W Niemczech towarowa produkcja była o 2,4% wyższa niż rok wcześniej, w Wielkiej Brytanii o 2% (choć już we wrześniu obniżyła się o 2%), zaś w Niderlandach nieznacznie spadła -- o 0,2% r/r.

 

Wyższy skup przełożył się na wzrost produkcji praktycznie wszystkich kategorii przetworów mleczarskich, poza pełnym mlekiem w proszku -- głównie w efekcie pogorszenia możliwości eksportowych w bieżącym roku.

 

W największym stopniu zwiększono wytwarzanie odtłuszczonego mleka w proszku -- w okresie styczeń-sierpień o ponad 14% do 804,4 tys. t, z czego gros zostało sprzedane poza granicami  Unii. W trzech pierwszych kwartałach br. wolumen wywozu OMP zwiększył się o ponad 27% do 371,4 tys. ton.

 

Wzrosła także produkcja masła -- w okresie pierwszych ośmiu miesięcy o 1,8% w relacji rocznej do 1285,2 tys. t -- oraz śmietany -- o ponad 2% do 1646,2 tys. ton. Przetwórstwo mleka na sery zwiększyło się o niespełna 1%, choć już w samym sierpniu wzrosło o ponad 2% w relacji rocznej.

 

 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij