Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rośnie spożycie owoców w Rosji
Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) pod koniec października bieżącego roku przedstawił raport dotyczący rynku owoców w Rosji.

Zostały w nim przedstawione informacje między innymi nt. zmieniającej się konsumpcji owoców w tym kraju. Według nich, spożycie owoców wśród mieszkańców Rosji w ostatnich latach wzrasta. Dzieje się tak głównie za sprawą rosnących dochodów mieszkańców, ale także dzięki popularyzacji zdrowego sposobu odżywiania w tym kraju. W sezonie 2010/2011 spożycie owoców w Rosji w przeliczeniu na osobę wyniosło 71 kg i było aż o 10% wyższe w stosunku do sezonu poprzedniego. Jest to wciąż niewiele w porównaniu do krajów Unii Europejskiej czy też USA, gdzie konsumpcja ta kształtuje się na poziomie ok. 123 kg/os.

Przyczyną wzrostu konsumpcji owoców w Rosji było między innymi zwiększenie spożycia jabłek. Według danych, zaprezentowanych przez Departament, ich konsumpcja w przeliczeniu na jednego mieszkańca tego kraju w sezonie 20010/2011 wynosiła 11,1 kg i była o 7% wyższa niż w sezonie poprzednim. Ocenia się, że prawdopodobnie w kolejnych latach tendencja ta będzie kontynuowana. Już w bieżącym sezonie konsumpcja jabłek w Rosji ma nieznacznie wzrosnąć (o 10 tys. t, do poziomu 1,54 mln t). Wzrost zapotrzebowania ma być pokryty poprzez zwiększenie krajowych zbiorów, które w tym roku, ze względu na poprawę warunków pogodowych, według przedstawionych prognoz, mają ukształtować się na poziomie 956 tys. t, wobec 910 tys. t w roku poprzednim. Oczekiwany jest również nieznaczny wzrost importu jabłek do Rosji, czego główną przyczyną ma być wzrost produkcji jabłek w krajach europejskich.

W 2010 roku Rosja była największym importerem jabłek na świecie importując 1,11 mln t tych owoców, z czego najwięcej, bo blisko 253 tys. t (23%) pochodziło z Polski. Ważnym partnerem handlowym były również Chiny (158 tys. t), Mołdawia (149 tys. t) oraz Serbia (97 tys. t).

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij