Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rynek buraka cukrowego
W ostatnich latach w kraju obserwowana jest tendencja zmniejszania powierzchni uprawy buraków cukrowych. Według szacunkowych danych GUS w 2011 roku ukształtowała się ona na poziomie około 203,3 tys. ha, co oznacza że była o 1,5% mniejsza w porównaniu do roku poprzedniego, a także aż o 31,8% mniejsza od średniej powierzchni w latach 2001-2005.

Ocenia się, że główną przyczyną spadku areału uprawy była przeprowadzona reforma rynku cukru, która zaczęła być wdrażana od 2006 roku. Najważniejsze zmiany z punktu widzenia producentów buraków, dotyczyły zmniejszenia kwoty produkcyjnej cukru, a także obniżenia ceny minimalnej za buraki cukrowe do poziomu 26,29 euro/t (zawartość cukru 16%). Ponadto, w przypadku polskich producentów o wysokości ceny decydował kurs walutowy EUR/PLN. Wprowadzone regulacje przełożyły się na zmniejszenie opłacalności uprawy buraków, dlatego wielu producentów w kraju w kolejnych latach rezygnowało z prowadzenia tej produkcji.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, tegoroczne zbiory mają wynieść 10,3 mln t, i być o 5,1% wyższe w porównaniu do 2010 roku. Wynika to, ze wzrostu średniego plonu buraków cukrowych w kraju, który zgodnie z powyższymi szacunkami może ukształtować się na poziomie 507dt/ha w porównaniu do 491dt/ha w roku poprzednim.

Sytuacja dochodowa producentów buraków cukrowych w bieżącym roku może się zatem poprawić, ale nie tylko ze względu na wzrost plonów. Wysoki kurs euro w stosunku do złotego sprawił, że minimalna cena płacona za buraki cukrowe wrażona w walucie krajowej wzrosła o 4,3% w stosunku do 2010 r. do 114,04 PLN/t. Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2011 r. w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru, producenci cukru zobowiązani są uwzględnić w cenie buraków nadwyżkę, którą uzyskają ze sprzedaży cukru po cenie przekraczającej 444,4 EUR/t. Biorąc pod uwagę obecnie wysokie ceny cukru na rynku, będzie to miało przełożenie w postaci wyższych cen buraków cukrowych.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij