Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Sawicki o konferencji Partnerstwa Wschodniego nt. jakości żywności
Bezpieczeństwo oraz jakość żywności, a także zdrowie roślin i zwierząt - m.in. takie tematy mają być omawiane w czwartek w Krakowie podczas konferencji przedstawicieli państw Partnerstwa Wschodniego i UE - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Konferencja "Zbliżanie przepisów państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego z prawem UE w zakresie kwestii weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności", której gospodarzem będzie Sawicki, ma się odbyć w ramach polskiej prezydencji. Do Krakowa mają przyjechać m.in.: rumuński minister rolnictwa, wiceministrowie z Armenii, Azerbejdżanu, Czech, Mołdawii oraz przedstawiciele innych krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

"Spotkanie można nazwać w skrócie konferencją na temat bezpieczeństwa żywnościowego UE i krajów Partnerstwa Wschodniego. Debaty będą dotyczyły czterech bloków tematycznych - zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, bezpieczeństwa żywności oraz jakości żywności" - poinformował Sawicki w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

"Sami podkreślamy w Unii Europejskiej wagę bezpieczeństwa i jakości żywności. Ponieważ otwieramy się i współpracujemy z krajami Partnerstwa Wschodniego, prezentujemy im nasze standardy, pokazujemy, jak mogą do nich dochodzić" - powiedział dziennikarzom minister. Wyraził nadzieję, że spotkanie doprowadzi do bliższej współpracy między naszymi krajami.

Sawicki wyjaśnił, że podczas spotkania nie będą omawiane możliwe zmiany w unijnych zasadach bezpieczeństwa i jakości żywności. "Ma być to spotkanie konsultacyjno-informacyjne - chcemy zdiagnozować, jakie rozwiązania dotyczące zdrowia roślin i zwierząt, bezpieczeństwa i jakości żywności obowiązują w krajach Partnerstwa Wschodniego" - mówił.

"Sami pamiętamy nasze początki współpracy w ramach UE, wyzwania i zagrożenia z tego wynikające. Tym chcemy się podzielić z naszymi partnerami" - zaznaczył Sawicki.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa UE, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku poparła ją Rada Europejska.

 

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij