Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Chiny importują coraz więcej przetworów mleczarskich
Najnowsze dane dotyczące importu przetworów mleczarskich przez Chiny w okresie styczeń-sierpień 2011 r. wskazują, iż w dalszym ciągu Państwo Środka stanowi największy rynek zbytu dla pełnego mleka w proszku - informują analitycy BGŻ.

W analizowanym okresie wartość PMP zakupionego przez ten kraj sięgnęła 971,6 mln USD, tj. była o 28% wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku. Wpłynął na to zarówno wzrost wolumenu importu - o 16% do 262,9 tys. t, jak i światowych cen - o prawie 11% w relacji rocznej.

Głównym dostawcą PMP na rynek chiński była Nowa Zelandia, z 93% udziałem, która zwiększyła wartość swojego eksportu mleka w proszku o ponad 35% względem ubiegłego roku. Z kolei dostawy z Australii zmniejszyły się w tym czasie o 44%. Największy przyrost zanotowała natomiast Argentyna, podwajając wolumen eksportu PMP do Chin.

Import odtłuszczonego mleka w proszku ma o wiele mniejsze znaczenie w przypadku Państwa Środka, niemniej cały czas się rozwija - w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. osiągnął on wartość 277,4 mln USD, tj. wzrósł o prawie 53% wobec ubiegłego roku. Sam wolumen zwiększył się o prawie 35%. Tu także przeważają dostawy z Nowej Zelandii, za którą plasują się Stany Zjednoczone.

Warto również wspomnieć o dynamicznie rozwijającym się rynku serwatki, co ma duże znaczenie przede wszystkim dla firm europejskich. W okresie styczeń-sierpień Chiny zaimportowały o prawie 20% więcej serwatki niż w 2010 r., w tym dostawy z krajów UE zwiększyły się o 28-140% w skali roku, choć nadal dominującą pozycję zajmują Stany Zjednoczone.

Należy zwrócić uwagę, iż Polska znajduje się na 10 miejscu wśród dostawców tego produktu do Państwa Środka, z prawie 2% udziałem w imporcie.

 

(Źródło: Bank BGZ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij