Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Według GUS tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce osiągnęły poziom 1,9 mln t
W ostatni piątek (23 września 2011 r.) GUS opublikował Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2011 roku. Tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku oceniono na 1,9 mln t, co w stosunku do zbiorów w 2010 roku oznacza ponad 10-procentowy spadek.

Obniżka produkcji była konsekwencją zarówno niższej powierzchni uprawy, jak i słabszego plonowania.

 

GUS szacuje, że areał uprawy rzepaku i rzepiku w br. zmniejszył się w porównaniu do ubiegłego roku o 12,5% i wyniósł ok. 827,5 tys. ha.

 

Nieco mniejszy spadek w ujęciu procentowym odnotowano w przypadku plonów (ok. 8% r/r). Według  GUS, przeciętne plony rzepaku i rzepiku wyniosły 22,6 dt/ha, co oznacza, iż były niższe  o ok. 2 dt/ha w odniesieniu do ubiegłorocznych.

 

O słabszym plonowaniu zadecydował szereg czynników. Siewy przebiegały w niekorzystnych warunkach pogodowych. W optymalnym terminie zasiano mniej rzepaku niż przed rokiem. Mimo iż stan plantacji przed wejściem roślin w stan zimowego spoczynku był bardzo zróżnicowany, ogólnie był gorszy niż przed rokiem. W lutym, przy braku dostatecznej okrywy śnieżnej chroniącej uprawy przed nadmiernym wychłodzeniem, odnotowano istotne spadki temperatury powietrza przy gruncie. Największe straty wystąpiły w województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Niekorzystny wpływ na stan plantacji rzepaku miały także przymrozki i opady śniegu, które wystąpiły w pierwszej dekadzie maja. Na niższe plony wpłynęły również niesprzyjające warunki atmosferyczne w końcowej fazie wegetacji. Opady deszczu i burze w niektórych regionach powodowały wyleganie roślin rzepaku i rzepiku, utrudniały zbiór oraz powodowały większe straty i pogarszały jakość zebranych nasion.

 

Niższe zbiory rzepaku w bieżącym sezonie, nie tylko w Polsce, ale także w UE - która jest największym globalnym producentem i konsumentem rzepaku - oraz na świecie stanowią czynnik za utrzymaniem wysokich cen skupu surowca. W kraju ceny dodatkowo wspiera stosunkowo słaby złoty. Według danych publikowanych przez MRiRW  w połowie września br. przeciętne ceny skupu netto rzepaku osiągnęły poziom 1929 PLN/t (cena wyliczona jako średnia cena rzepaku zakupionego w ramach kontraktów i poza nimi o wilgotności do 9%). Tym samym, były wyższe o blisko 50% w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij