Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konkurencyjność polskich zbóż na rynku wspólnotowym stopniowo rośnie
Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, iż od połowy sierpnia, wraz z osłabieniem się złotego, konkurencyjność polskich zbóż na rynku wspólnotowym stopniowo rośnie. Jeszcze w połowie lipca średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w kraju wyrażona w euro była o blisko 20% wyższa od przeciętnej ceny płaconej za to zboże w UE-27.

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, które prezentują kształtowanie się cen zbóż w całej Wspólnocie w tygodniu 5-11 września br.  wynika, iż przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce była o 5% niższa od średniej w UE wynoszącej 193 EUR/t. Warto jednak dodać, iż o ile w skali tygodnia dynamika spadku średniej ceny pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w UE-27 i Polsce była zbliżona i wynosiła odpowiednio 2,3% i 2,6%, to w Czechach i Słowacji tygodniowy spadek cen tego zboża przekroczył znacznie poziom 5%. Jednakże pszenica konsumpcyjna w tych krajach nadal była droższa od polskiej (wszystkie ceny wyrażone w euro).

 

 

Dane Komisji opublikowane przez Ministerstwo wskazują również, iż w analizowanym okresie średnia cena jęczmienia paszowego w Polsce i Czechach była najniższa we Wspólnocie i wynosiła 159 EUR/t, wobec średniej unijnej 183 EUR/t.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij