Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czy Ukraina zagrozi eksportowi polskich jabłek do Rosji?
Rośnie produkcja jabłek na Ukrainie. W dłuższej perspektywie może to zagrozić polskiemu eksportowi jabłek do Rosji - podaje farmer.pl.

Według opublikowanych danych tegoroczne zbiory na Ukrainie mają wynieść 1,05 mln ton i być o 17 proc. wyższe w porównaniu do 2010 roku, kiedy zbiory te ukształtowały się na poziomie 897 tys. ton. W kontekście oceny zbiorów na Ukrainie należy zwrócić uwagę na to, że produkcja jabłek w tym kraju w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie.

Jeśli porównać prognozowaną wielkość zbiorów w 2011 roku do tej sprzed 10 lat (dane FAOSTAT), można zauważyć, że w tym okresie zwiększyła się ona aż 2,2-krotnie.

Rosja jest głównym kierunkiem eksportu jabłek ukraińskich, podobnie jak też polskich. Co prawda na razie eksport jabłek z Ukrainy do Rosji nie jest imponujący, gdyż baza przechowalnicza na Ukrainie nie jest wystarczająco rozwinięta. Znaczna część jabłek sprzedawana jest tuż po zbiorach, w przeciwieństwie do jabłek polskich, które na rynku rosyjskim zaczynają dominować w miesiącach zimowych.

Jednak, jeśli w kolejnych latach nastąpi wyraźna poprawa w tym zakresie, jabłka ukraińskie mogą trafiać w większym stopniu na rynek rosyjski i stanowić realną konkurencję dla polskich owoców, zwłaszcza pod względem cen - pisze farmer.pl.

 

(Źródło: farmer.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij