Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
FAMMU/FAPA: Import zboża z Unii zapobiegnie wzrostowi cen
Spadek plonowania i pogorszenie jakości ziarna podczas tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce budzą obawy o wzrost cen na rynku krajowym. Sposobem na przeciwdziałanie temu wzrostowi jest import ziarna - oceniają analitycy FAMMU/FAPA. Ich zdaniem, nie ma obecnie podstaw do powrotu cen zbóż do poziomów odnotowywanych w sezonach 2007/2008 oraz 2010/2011.

Według raportu FAMMU/FAPA, w bieżącym sezonie spodziewać się możemy wzrostu importu ziarna i to najprawdopodobniej przede wszystkim z innych krajów Unii Europejskiej.

- Światowy bilans pszenicy określany jest przez większość wiodących ośrodków analitycznych jako w miarę zrównoważony, co nie daje podstaw do podnoszenia cen tego gatunku na rynku globalnym. Niebagatelna jest też ostra konkurencja o kluczowe rynki zbytu, która zaostrzyła się znacznie po powrocie do grona kluczowych eksporterów Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Będzie to jedną z przyczyn spodziewanego spadku unijnego eksportu pszenicy i zbóż ogółem na rynki krajów trzecich w bieżącym sezonie - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

W ocenie FAMMU/FAPA, w obu tych sezonach rekordowe wzrosty cen zbóż były spowodowane kilkoma czynnikami, a nie tylko spekulacją - działania spekulacyjne na giełdach miały przede wszystkim rację bytu w sezonach gorszego urodzaju u większości lub u kilku kluczowych producentów i eksporterów.

- Import ziarna zbóż do Polski z UE jest jak najbardziej możliwy. Potrzebne będzie ziarno wysokiej jakości, w tym pszenica konsumpcyjna. Kraje Unii odnotowały całkiem dobre zbiory pszenicy, a wewnątrzunijny potencjał eksportowy jest nadal znaczny - podsumowują analitycy FAMMU/FAPA.

 

(Źródło: FAMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij