Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pszenicy konsumpcyjnej będzie więcej niż rok temu, jednak mniej niż oczekiwano w sierpniu
We wrześniowym raporcie Strategie Grains autorzy skorygowali w dół prognozy dla sezonu 2011/2012 w zakresie udziału pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w całkowitych zbiorach tego zboża zarówno w UE-27, jak i w Polsce.

W sierpniu oczekiwano, że udział ten w kraju wyniesie aż 68%, podczas gdy obecnie szacowany jest na poziomie 50%, co przekłada się na prognozowaną podaż krajową pszenicy konsumpcyjnej na poziomie 4,5 mln ton (+ 300 tys. t r/r). Niemniej jednak, nadal oznacza to nieznaczną poprawę wobec ubiegłego sezonu 2010/2011, gdy ocenia się, iż jedynie 45% ziarna pszenicy zebranego w Polsce nadawało się do przemiału.

We Wspólnocie prognozuje się, iż udział pszenicy konsumpcyjnej w całkowitej tegorocznej produkcji wyniesie 65%, wobec 54% przed rokiem. W sierpniu prognozy były nieco bardziej optymistyczne, gdyż zakładały ten odsetek na poziomie 67%.

Jednakże, przedstawione w raporcie dane wskakują na znaczną poprawę sytuacji w stosunku do roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę szacunki tegorocznych zbiorów pszenicy ogółem w UE-27 na poziomie 129 mln t, podaż pszenicy konsumpcyjnej wg najnowszych szacunków wzrosłaby w skali roku o 14, 5 mln t do 83,5 mln ton.

Mimo wszystko spodziewamy się, iż premia za jakość na polskim rynku zbóż utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie. Wpływ na to będzie mieć oczekiwany stosunkowo duży popyt na zboża o parametrach konsumpcyjnych ze strony Niemiec, gdzie podaż tych zbóż, mimo poprawy sytuacji w porównaniu z ubiegłym sezonem, pozostaje poniżej średniej wieloletniej (patrz tabela poniżej). Ponadto, co najmniej w kolejnych trzech miesiącach, duży wpływ na kształtowanie się cen, w tym premii za jakość, będą mieć nie tylko czynniki popytowo - podażowe, lecz także nastroje budowane doniesieniami o słabej jakości tegorocznych zbóż w kraju.

Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, iż w pierwszej połowie września różnica pomiędzy ceną pszenicy konsumpcyjnej i paszowej średnio w kraju oscylowała w granicach 110 PLN/t. Jednakże, dane Sparksa wskazują, iż różnica ta była o 30-40 PLN/t wyższa. Wg Sparksa na początku ubiegłego tygodnia ceny pszenicy paszowej wahały się w kraju w granicach 670-760 PLN/t, a konsumpcyjnej 820-900 PLN/t.Wolumen globalnego eksportu mąką zostanie utrzymany.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij