Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wolumen globalnego eksportu mąką zostanie utrzymany
Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje, iż wolumen światowego handlu mąką pszenną w rozpoczętym z dniem 1 lipca br. sezonie 2011/2012 pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Rada ocenia, iż w zakończonym sezonie 2010/2011 w międzynarodowej wymianie handlowej znajdowało się w przeliczeniu na ekwiwalent pszenicy 11 790 tys. t mąki, a w sezonie bieżącym wzrośnie ta wartość jedynie nieznacznie do 11 800 tys. ton. Warto zauważyć, iż te szacunki opierają się na wiedzy z końca sierpnia i są znacznie wyższe od publikowanych w czerwcu, gdy Rada oczekiwała spadku wolumenu światowego handlu mąką pszenną.

Zmiana prognozy na bieżący sezon jest przede wszystkim wynikiem korekty wzwyż oczekiwanego importu mąki pszennej przez Uzbeksiatn do 1 400 tys. t oraz Brazylii do 950 tys. ton. Zmiany te wymagały również korekty po stronie największych eksporterów, przede wszystkim Argentyny i Turcji odpowiednio do 1 300 tys. t oraz 2 600 tys. ton (wszystkie wartości wyrażone w ekwiwalencie pszenicy).

 

Z prognoz Rady wynika, iż w trwającym sezonie pozycję największego globalnego eksportera zbóż utrzyma Kazachstan, którego wielkość eksportu w skali roku według ekspertów Rady wzrośnie o 500 tys. t do 3 000 tys. ton. Kolejni dwaj najwięksi eksporterzy to wspomniana Turcja, gdzie również oczekiwany jest wzrost eksportu o 200 tys. t w porównaniu do sezonu 2010/2011 oraz Argentyna, która jednak jedynie nieznacznie może zwiększyć swój eksport.

 

W opinii ekspertów Rady, w bieżącym sezonie w wyniku wzrostu konkurencji na rynku światowym ze strony największych eksporterów spadnie sprzedaż mąki unijnej na rynek globalny o 100 tys. t do 1 200 tys. ton w przeliczeniu na ekwiwalent pszenicy. Warto dodać, iż w sezonie ubiegłym 2010/2011 podaż pszenicy o parametrach konsumpcyjnych we Wspólnocie szacowana była na zaledwie 69 mln t, wobec ponad 85 w sezonie 2009/2010 i blisko 96 mln t w 2008/2009. W bieżącym sezonie oczekuje się, iż po złych pod względem jakości ubiegłorocznych zbiorach, udział pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w całkowitych zbiorach tego zboża średnio w UE wróci do poziomu 67-68%, co oznacza zbiory pszenicy konsumpcyjnej na poziomie blisko 87 mln ton.

 

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij