Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ukraina rozważa możliwość zniesienia ceł eksportowych
W biuletynie CME Group podano, iż Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorczości (The European Business Association, EBA) przesłało list otwarty skierowany m.in. do premiera Ukrainy, N.Azarova, w którym wyraziło poparcie dla propozycji N.Prysyazhnyuka, ministra rolnictwa tego kraju odnośnie zniesienia ceł eksportowych w przypadku części zbóż, tak szybko jak to tylko możliwe, bez zastępowania ich innymi ograniczeniami.

Swoje poparcie dla zniesienia ceł Stowarzyszenie argumentuje szacunkami wielkości tegorocznych zbiorów, z których wynika, iż podaż zbóż z zapasem pokryje zapotrzebowanie wewnętrzne Ukrainy na ten surowiec. Ponadto, autorzy listu zwracają uwagę na utratę pozycji ukraińskich dostawców na rynku światowym w ostatnim sezonie 2010/2011 w wyniku wprowadzenia kontyngentów taryfowych. Wpłynęły one nie tylko na ograniczenie potencjału eksportowego oraz wzrost cen, lecz również stworzyły warunki, które zniechęcały światowych liderów w handlu zbożem do utrzymania swojej obecności na rynku ukraińskim.

 

W swoim liście Stowarzyszenie zauważa również, iż sama dyskusja w rządzie na temat możliwości zniesienia ceł eksportowych na zboże spowodowała zerwanie części zawartych dotychczas umów z ukraińskimi dostawcami. Ogólnie importerzy odkładają decyzję o zakupie zbóż z Ukrainy, oczekując, iż zniesienie ceł przełoży się na spadek cen. Oznacza to, iż dalsze zwlekanie z decyzją o zniesieniu lub utrzymaniu ceł, wpływa negatywnie na sytuację ukraińskich firm zajmujących się eksportem zbóż oraz samych producentów.

 

Niezależnie od kwestii ceł i listu Europejskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości, do uczestników rynku docierają również sprzeczne informacje o jakości tegorocznych zbóż. Według ekspertów ukraińskiej firmy konsultingowej UkrAgroConsult na Ukrainie udział pszenicy konsumpcyjnej w całkowitych zbiorach wyniesie w bieżącym sezonie 40-45%, podczas gdy w poprzednim 2010/2011 odsetek ten ukształtował się na poziomie 55%. Wielu analityków rynkowych szacunki te oceniania jako optymistyczne prognozując, iż zaledwie 30% zebranej pszenicy będzie w tym sezonie nadawała się do przemiału. Warto dodać, iż w sierpniu resort rolnictwa szacował, że aż 70% tegorocznej pszenicy będzie miało parametry konsumpcyjne.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij